Словаччина схвалить 18-й пакет санкцій проти Росії – Фіцо

Джерело: teraz.sk з посиланням відеозвернення Роберта Фіцо у Facebook
17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії.
Країна блокувала обмеження загалом шість разів. За словами Фіцо, було б контрпродуктивно продовжувати блокування наступного санкційного пакету, оскільки всі можливості переговорів з Єврокомісією наразі вичерпані і перебування в нинішньому становищі загрожувало б інтересам Словацької Республіки.
Він зазначив, що Словаччина має у своєму розпорядженні письмові зобов’язання Європейської комісії, підписані президенткою Урсулою фон дер Ляєн і колегією уповноважених.
Підтверджені гарантії з боку ЄС стосуються ціни на газ і його можливого дефіциту, транзитних зборів, а також можливості оголосити надзвичайну ситуацію у разі надвисоких цін чи нестачі газу, що дозволить застосувати кризові заходи – аж до скасування заборони на імпорт російського газу, – додав глава уряду.
Також, за словами прем’єра, Словаччина обговорювала з Єврокомісією використання фондів ЄС для компенсацій у зв’язку з високими цінами на газ, а також повну участь Єврокомісії у разі арбітражу проти російського “Газпрому” через невиконання зобов’язань за чинним контрактом, що діє до 2034 року.
Разом з тим, Фіцо вкотре наголосив, що Словаччина “ніколи не підтримає” пропозицію про припинення поставок російського газу до ЄС з 2027 року, аргументуючи, мовляв, ця ініціатива “завдасть шкоди конкурентоспроможності ЄС і передусім – Словаччині”.
Фіцо додав, що хоча Словаччина більше не блокуватиме 18-й санкційний пакет, одразу після голосування у п’ятницю розпочнеться “друга фаза боротьби щодо російського газу”.
У зверненні глава уряду нагадав, що Єврокомісія вже працює над 19-м пакетом санкцій, котрий також потребуватиме схвалення Словаччини.
18-й пакет санкцій, представлений ЄК, передбачає нові обмеження для російського енергетичного та банківського сектору. 10 червня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила, що 18 пакет санкцій ЄС буде націлений на енергетичний та банківський сектори РФ. Словаччина вимагала або компенсацію, або виключення зі стратегії ЄС REPowerEU, яка передбачає поступове скорочення залежності від російських енергоносіїв.
4 липня Словаччина, на рівні послів країн-членів ЄС, вчергове заблокувала ухвалення 18 пакета санкцій проти Росії.
RePowerEU є “серйозним викликом для конкурентоспроможності економіки, особливо з погляду цін на енергоносії та енергетичної безпеки Словаччини”.
Раніше ми повідомляли, що зниження стелі цін на нафту, імовірно, вимагатиме підтримку з боку США. Міністри фінансів G-7 не змогли досягти згоди щодо зниження ліміту на зустрічі в Канаді цього тижня.
Найважливіше те, що план ЄС запровадити санкції проти трубопроводів “Північний потік” вже мав підтримку Німеччини під час обговорення нових санкцій.
З іншого боку, ЄС прагне розширити свої санкції щодо тіньового флоту російських нафтових танкерів та розглядає подальші обмеження щодо кредиторів та російського фонду прямих іноземних інвестицій, повідомили джерела.
Блок також планував включити до свого наступного пакета санкцій пункти для захисту європейських фірм від арбітражу за двосторонніми інвестиційними договорами, додали джерела.
- Президент Литви Гітанас Науседа вважає, що 17-й пакет санкцій ЄС проти Росії є недостатнім, а відтак наступні обмеження повинні бути жорсткішими.
- Глава адміністрації нового канцлера Німеччини Торстен Фрей заявив, що Європа повинна вийти “із зони комфорту” і розглянути можливість запровадження набагато жорсткіших санкцій проти Росії, таких як заборона на постачання газу або урану, а також доступ до заморожених російських державних активів.
- Фіцо заявляв, що представник його країни на засіданні міністрів закордонних справ країн ЄС закликатиме відтермінувати голосування щодо 18-го пакета санкцій проти Росії.
Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.
17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії.
Державна служба з етнополітики та свободи совісті винесла припис про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації УПЦ Московського патріархату.
На Закарпатті прикордонники викрили схему переправлення військовозобов’язаних чоловік до Румунії. В одному з епізодів організатори намагалися під виглядом медичної евакуації переправити за кордон чоловіка призовного віку.
Правоохоронці викрили схованку з 24 приладами нічного бачення, котрі заступник командира військової частини на Дніпропетровщині списав як втрачені у бою.