«Він сказився»: команда Трампа стурбована діями Нетаньягу після ударів по Сирії

Джерело: Axios

У Білому домі зростає занепокоєння через поведінку прем’єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу – після недавніх авіаударів по Сирії кілька високопосадовців адміністрації Трампа назвали його дії “неконтрольованими” і такими, що можуть зашкодити політиці США в регіоні.

“Бібі поводиться немов сказився. Він усе бомбить і постійно. Це може зруйнувати те, що Трамп намагається зробити”, – сказав один із чиновників Білого дому виданню Axios. Інший додав, що обстріл церкви в Газі цього тижня викликав настільки сильну реакцію, що Трамп особисто зателефонував Нетаньягу за поясненнями. “Складається враження, що щодня щось нове. Що за чорт?”

Офіційний представник Ізраїлю відмовився коментувати ці заяви.

Обурення викликали останні події в Сирії. У вівторок Ізраїль атакував колону сирійських танків, які прямували до міста Ес-Сувейда, де тривали запеклі бої між друзьким ополченням та бедуїнами. За даними Сирійської обсерваторії з прав людини, внаслідок сутичок вже загинули понад 700 осіб. Ізраїль пояснив свої дії тим, що сирійська армія перетнула демілітаризовану зону і причетна до нападів на друзів. Дамаск ці звинувачення заперечує.

Уже наступного дня ізраїльська авіація атакувала штаб сирійської армії і район поблизу президентського палацу. Це стало несподіванкою для Вашингтона. Один з американських дипломатів сказав: “Президент не хоче вмикати телевізор і бачити бомбардування в країні, де він намагається допомогти побудувати мир”.

Державний секретар США Марко Рубіо попросив Ізраїль зупинити обстріли – Нетаньягу погодився, але лише в обмін на відведення сирійських військ. Тим часом Туреччина, Саудівська Аравія та інші країни передали Трампу різко критичні сигнали через дії Ізраїлю.

Деякі радники Трампа припускають, що ескалація з боку Нетаньягу пов’язана з тиском з боку друзької меншини в Ізраїлі та внутрішньополітичними міркуваннями. “Політичні інтереси Нетаньягу затуманюють йому розум. Це ще обернеться для нього проблемами”, – зазначив один з американських чиновників.

Це не єдиний епізод, що загострив відносини Вашингтона з Ізраїлем. Адміністрація Трампа розлютилася і через напад ізраїльських поселенців на палестинського американця Саїфа Мусалета, якого забили до смерті. Посол США Майк Гакабі, який ще нещодавно відвідував Нетаньягу на суді у справі про корупцію, назвав цей інцидент тероризмом і публічно вимагав відповідей. Він також розкритикував уряд Ізраїлю за ускладнення візового режиму для американських євангелістів.

Ізраїльська сторона, зі свого боку, здивована такою реакцією з Вашингтона. Один з ізраїльських чиновників зазначив, що раніше Трамп заохочував дії Нетаньягу в Сирії і не висловлював заперечень. За його словами, авіаудари були відповіддю на загрозу для друзької спільноти, а не пов’язані з політикою.

Наразі США намагаються зберегти стабільність у Сирії. Проте, як визнають у Білому домі, ізраїльська політика може призвести до нового витка хаосу. “І друзам, і самому Ізраїлю така стратегія лише зашкодить”, – підсумував один із чиновників.

Британський боксер Тайсон Ф’юрі 20 липня підійшов до вболівальника з українським прапором по дорозі на бій Усик – Дюбуа, вигукнувши “Viva Ukraina”.

Глава РФ Володимир Путін підписав указ, котрий дозволяє жителям самопроголошених Абхазії та Південної Осетії, що вже мають російське громадянство, отримувати паспорти РФ безпосередньо на території цих республік. Документ набирає чинності з 20 липня та діятиме до 1 серпня 2028 року.

Велика Британія офіційно ввела санкції проти трьох підрозділів російського ГРУ та 18 офіцерів РФ, “відповідальних за проведення протягом багатьох років тривалої кампанії зловмисної кіберактивності”.

З 95 проб води, відібраних 11-17 липня 2025 року з річок і водойм у межах офіційних пляжних зон в Україні, 17 проб (17,9%) не відповідала санітарним нормам на мікробіологічні показники. Фахівці лабораторій регіональних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) зафіксували перевищення індексу ЛКП – лактозопозитивних кишкових паличок.

Служба зовнішньої розвідки України повідомляє, що глава РФ Володимир Путін доручив уряду до 1 вересня 2025 року розробити заходи щодо обмеження використання у РФ іноземного програмного забезпечення, включаючи месенджери, розроблені у “недружніх країнах”.