ЄС уперше відтермінував виплати для України через затримки з реформами – ЗМІ
Джерело: kyiv24 з посиланням на Politico
Європейський Союз вперше пригальмував заплановані виплати для України в межах Ukraine Facility через невиконання частини зобов’язань у галузі реформ.
За словами депутата Європарламенту Даніеля Фройнда, Київ цими місяцями сповільнює темпи реформ, які є необхідною умовою для вступу до ЄС.
Зараз вони вперше пропустили етапи, тому певні виплати не були здійснені так, як було заплановано, — зазначив він.
Мова про кошти у межах Ukraine Facility – механізму фінансування держбюджету України від ЄС у 50 мільярдів євро у вигляді пільгових кредитів і грантів.
Основна критика стосується змін до законодавства, котрі, на думку європейських партнерів, можуть підірвати незалежність антикорупційних органів, зокрема НАБУ та САП. Мовиться про закон №4555-ІХ. Документ спричинив акції протесту в Києві, Львові, Одесі та інших містах, а також став причиною гострої реакції західних партнерів.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн особисто зателефонувала Володимиру Зеленському, аби висловити занепокоєння. У відповідь глава держави пообіцяв внести новий законопроєкт, котрий гарантує незалежність антикорупційних інституцій.
Зауважимо, Україна та Європейський інвестиційний банк у квітні узгодили фінансування у 100 мільйонів євро в межах програми Ukraine Facility.
Що передувало?
22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.
Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.
На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.
Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.
Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.
Згодом Зеленський анонсував новий законопроєкт щодо антикорупційних органів. Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура привітали цю ініціативу. 24 липня президент погодив текст законопроєкту.
- Європейська комісія привітала ініціативу президента України Володимира Зеленського щодо нового законопроєкту про антикорупційні органи — НАБУ і САП.
- За повідомленням ЗМІ, західні союзники України намагались переконати президента Володимира Зеленського не підписувати закон про обмеження незалежності НАБУ та САП.
- Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що Офіс президента переконував деяких нардепів підтримати закон, який обмежує незалежність НАБУ та САП, посилаючись на бажання Республіканської партії США, але це виявилось брехнею.
- Після прийняття скандального законопроєкту №12414 що обмежує незалежність антикорупційних органів — НАБУ та САП — Україна опинилася на перших шпальтах світових медіа. Букви зібрали деякі з матеріалів західних ЗМІ.
Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.
У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.
Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.