WSj: Китай поставив мільйони двигунів для російських військових дронів

Джерело: The Wall Street Journal

Влада Китаю неодноразово заявляла, що країна не постачає Росії зброю. Водночас Пекін не обмежує експорт товарів подвійного призначення, котрі можуть використовуватися у військовому виробництві. Зокрема, російські військові компанії імпортують із Китаю мільйони двигунів та інші компоненти для безпілотників, які застосовуються проти українських військових і міст, мовиться у неопублікованих звітах, підготовлених для Держдепартаменту США та урядів європейських країн.

За даними цих документів, у 2024 році Росія закупила понад 3,3 мільйона двигунів у китайської компанії Shenzhen Kiosk Electronic. Цю інформацію навів київський Центр оборонних реформ, співробітники якого раніше працювали у спецслужбах і Міністерстві оборони України. Звіт складено на основі митних даних, корпоративних звітів і закритої військової та розвідувальної інформації, з якою ознайомилася газета The Wall Street Journal.

Хоча двигуни можуть використовуватися у побутовій техніці – пральних машинах, помпах, електросамокатах – їхнім кінцевим отримувачем стало московське ТОВ “Рустакт”.

Компанія, зареєстрована 22 лютого 2022 року, спеціалізується на виробництві FPV-дронів. У 2023 році її виручка перевищила 1 мільярд рублів, що більш ніж у 12 разів більше проти року раніше. У грудні 2024 року ЄС включив “Рустакт” до санкційного списку за допомогу російським військовим, втім, компанія продовжила закупівлі у Китаї. З липня 2023-го по лютий 2025 року вона придбала товарів майже на 294 мільйони доларів, зокрема двигунів – більш ніж на 83 мільйони доларів.

Як зазначили у звіті, масштаби та структура імпорту свідчать, що “Рустакт” є не лише виробником, а й логістичним центром для інших російських виробників дронів.

Таких прикладів у документах – десятки. Вони свідчать, що Китай став основним зовнішнім постачальником критично важливих компонентів, таких як двигуни та навігаційні системи, для безпілотників типу Shahed, які Росія використовує для ударів по українських містах.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.