З 24 серпня Японія почне випускати радіоактивну воду з Фукусіми

Джерело: AL Jazeera

Японія заявила, що 24 серпня почне викид понад 1 мільйона метричних тонн очищеної радіоактивної води зі зруйнованої атомної електростанції Фукусіма, попри занепокоєння сусідніх країн, включаючи Китай, і місцевих рибальських громад.

План, схвалений урядом Японії два роки тому, розглядається як вирішальний для виведення з експлуатації атомної електростанції, яка була розгромлена цунамі в березні 2011 року.

Вода, яка використовується для охолодження реакторів, зберігається на майданчику, оскільки в оператора ліквідації наслідків катастрофи та електростанції Tokyo Electric Power Co (Tepco) не вистачає місця для її зберігання.

Прем’єр-міністр Фуміо Кісіда заявив у вівторок, 22 серпня, що попросив Tepco “швидко підготуватися” до скидання води та очікує, що воно “почнеться 24 серпня, якщо погодні умови дозволять”.

Японія заявила, що викид води безпечний, що підтримало Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). 

Організація Об’єднаних Націй з ядерного нагляду підтримала план після перевірки в липні, заявивши, що він відповідає міжнародним стандартам і що вплив на людей і навколишнє середовище буде “незначним”.

Проте деякі сусідні країни, зокрема Китай, висловили скептицизм щодо безпеки плану. Заступник генерального директора Департаменту інформації Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь у липні заявив, що Японія проявила егоїзм і зарозумілість, і стверджував, що вона не повністю проконсультувалася з міжнародним співтовариством щодо випуску води.

Південнокорейські активісти також протестували проти цього плану.

Вода, яка еквівалентна понад 500 басейнам олімпійського розміру, також включає ґрунтову воду та дощ, які просочилися в контейнери. Її було розбавлено та відфільтровано для видалення радіоактивних речовин, хоча залишилися деякі сліди тритію, ізотопу водню, який важко відокремити від води.

Вода буде викидатися в океан біля північно-східного узбережжя Японії з максимальною швидкістю 500 000 літрів на день. 

Група захисту навколишнього середовища Greenpeace заявила, що процес фільтрації є помилковим і що “величезна” кількість радіоактивного матеріалу буде розсіяно в море протягом наступних десятиліть.

Але Тоні Хукер, ядерний експерт з Університету Аделаїди в Австралії, відкинув цей аргумент як “навіювання страху”.

“Тритій виділявся [атомними електростанціями] протягом десятиліть без жодних доказів шкідливого впливу на навколишнє середовище чи здоров’я”, — сказав він.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 січня. Від початку цієї доби відбулося 199 бойових зіткнень.

Станом на сьогодні більш як 50 тисяч вісімнадцятирічних українців подали заявки на участь у програмі “єКнига”.

Загальна чисельність пошкоджених пам’яток культурної спадщини в Україні внаслідок нападу РФ станом на кінець грудня 2024 року складає 1255 об’єктів. З них національного значення — 125, місцевого — 1055, щойно виявлених — 75.

6 січня Конгрес офіційно затвердив перемогу Дональда Трампа на президентських виборах 2024 року.

6 січня Індонезія офіційно приєдналася до БРІКС як повноправний член.