З 24 серпня Японія почне випускати радіоактивну воду з Фукусіми

Джерело: AL Jazeera

Японія заявила, що 24 серпня почне викид понад 1 мільйона метричних тонн очищеної радіоактивної води зі зруйнованої атомної електростанції Фукусіма, попри занепокоєння сусідніх країн, включаючи Китай, і місцевих рибальських громад.

План, схвалений урядом Японії два роки тому, розглядається як вирішальний для виведення з експлуатації атомної електростанції, яка була розгромлена цунамі в березні 2011 року.

Вода, яка використовується для охолодження реакторів, зберігається на майданчику, оскільки в оператора ліквідації наслідків катастрофи та електростанції Tokyo Electric Power Co (Tepco) не вистачає місця для її зберігання.

Прем’єр-міністр Фуміо Кісіда заявив у вівторок, 22 серпня, що попросив Tepco “швидко підготуватися” до скидання води та очікує, що воно “почнеться 24 серпня, якщо погодні умови дозволять”.

Японія заявила, що викид води безпечний, що підтримало Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). 

Організація Об’єднаних Націй з ядерного нагляду підтримала план після перевірки в липні, заявивши, що він відповідає міжнародним стандартам і що вплив на людей і навколишнє середовище буде “незначним”.

Проте деякі сусідні країни, зокрема Китай, висловили скептицизм щодо безпеки плану. Заступник генерального директора Департаменту інформації Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь у липні заявив, що Японія проявила егоїзм і зарозумілість, і стверджував, що вона не повністю проконсультувалася з міжнародним співтовариством щодо випуску води.

Південнокорейські активісти також протестували проти цього плану.

Вода, яка еквівалентна понад 500 басейнам олімпійського розміру, також включає ґрунтову воду та дощ, які просочилися в контейнери. Її було розбавлено та відфільтровано для видалення радіоактивних речовин, хоча залишилися деякі сліди тритію, ізотопу водню, який важко відокремити від води.

Вода буде викидатися в океан біля північно-східного узбережжя Японії з максимальною швидкістю 500 000 літрів на день. 

Група захисту навколишнього середовища Greenpeace заявила, що процес фільтрації є помилковим і що “величезна” кількість радіоактивного матеріалу буде розсіяно в море протягом наступних десятиліть.

Але Тоні Хукер, ядерний експерт з Університету Аделаїди в Австралії, відкинув цей аргумент як “навіювання страху”.

“Тритій виділявся [атомними електростанціями] протягом десятиліть без жодних доказів шкідливого впливу на навколишнє середовище чи здоров’я”, — сказав він.

Компанія Mattel випустила першу в історії ляльку Barbie з цукровим діабетом першого типу.

Турецький суд заблокував доступ до частини контенту чат-бота Grok, розробленого компанією xAI Ілона Маска. Влада заявила, що чат-бот генерує відповіді, що ображають президента Реджепа Таїпа Ердогана, засновника сучасної Туреччини Мустафу Кемаля Ататюрка та релігійні цінності.

Семирічного собаку-шукача Бруно 6 липня знайшли мертвим у центрі дресирування поблизу італійського міста Таранто. Пес протягом кількох годин помирав болісною смертю, після того як йому кинули ковбаски, начинені цвяхами.

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вважає, що можливості для мирного врегулювання війни Росії проти України більше не існує.

За даними дослідження Соціологічної групи “Рейтинг”, найвищу довіру серед українських політиків і посадовців має колишній головнокомандувач ЗСУ, а нині надзвичайний повноважний посол України у Великій Британії Валерій Залужний (73%).