США та Європа замінюють російське ядерне паливо на уран із Нью-Мексико

Джерело: Bloomberg

Наразі приблизно половина світових поставок урану надходить із Росії, що не влаштовує лідерів у США та Європі після вторгнення Росії в Україну. У віддаленому куточку Нью-Мексико знаходився пустий завод, який розбудували й зараз він забезпечує приблизно одну третину попиту США на збагачений уран і знаходиться в процесі збільшення виробництва на 15%.

Поштовхом для такої зміни став напад Росії на Україну. Західні уряди уникали санкцій проти “Росатома”, оскільки це ризикувало завдати шкоди їхнім власним ядерним галузям та економіці.

“Ми несемо витрати через надмірну залежність від Росії щодо ядерного палива. І це не тільки ми, це весь світ”, — сказав Пранай Вадді, радник Білого дому з ядерних питань.

Заплановане розширення у Нью-Мексико для збільшення потужностей буде завершено у 2027 році, і в поєднанні з нарощуванням материнської компанії в Європі цього буде достатньо, щоб покрити частку “Росатома” на американському ринку, сказала Карен Філі, головний виконавчий директор компанії Urenco. 

“Ми є дуже розумним рішенням для США”, – сказав Філі. “Збільшення виробництва Urenco було б достатнім, щоб покрити будь-яку прогалину в російському імпорті”.

Кремль висміяв ці зусилля. 

“Ця угода виглядає як спроба створити монстра Франкенштейна. Історія показує, що досі працювали лише окремі частини цього “монстра ланцюга поставок””, – йдеться у червневому випуску “Росатома”. 

Навіть за умови повної судової преси Заходу може знадобитися п’ять років, щоб повністю відлучитися від “Росатома”, — сказав Ден Понеман, колишній заступник міністра енергетики США.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.