2 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
2 вересня відзначають Закінчення Другої світової війни. За церковним календарем сьогодні згадують мученика Маманта.
Закінчення Другої світової війни: офіційна і загальновизнана дата завершення Другої світової війни – 2-е вересня 1945-го року. У цей день рівно у 9-й годині і 2 хвилини (за токійським часом) був підписаний формальний акт про беззастережну капітуляцію останнього активного союзника нацистської Німеччини – Японії. Це сталося на борту американського лінкора ББ-63 “Міссурі”. Цьому передувало зроблене раніше офіційне повідомлення японської влади від 14-го серпня, в якому вони брали умови капітуляції за формулою Потсдамської конференції без будь-яких поправок і застережень.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День нотаріату
- Тибет – День демократії
- В’єтнам – Державне свято
- США – День Перемоги над Японією
Цього дня у світі:
- 490 до н. е. — після перемоги афінян над армією перського царя Дарія I Великого біля Марафону до Афін з доброю новиною був направлений воїн Фітіпід. Він пробіг 42 кілометри і на головній площі Афін, вигукнувши: “Радійте. Ми перемогли!”, помер. На його честь на відновленій Олімпіаді в Афінах (1896) відбувся забіг між Марафоном і Афінами. Відтоді марафон став обов’язковою частиною олімпійської програми.
- 44 до н. е. — римський політик і оратор Марк Туллій Цицерон виголосив першу зі своїх 14 політичних промов, спрямованих проти Марка Антонія, наступника Гая Юлія Цезаря. Прихильник відновлення республіки, Цицерон був занесений у списки людей, що підлягали знищенню, і наступного року був убитий за наказом Марка Антонія.
- 31 до н. е. — битва при Акції. Марк Віпсаній Агріппа, воєначальник римського консула Октавіана, розбив флот єгипетської цариці Клеопатри.
- 1192 — завершення третього хрестового походу (цього дня англійський король Річард I Левове Серце уклав у Яффі мирну угоду з султаном Саладином).
- 1666 — Велика лондонська пожежа спалахнула і палала протягом трьох днів, зруйнувавши 10 000 будівель, включаючи собор Старого Павла.
- 1789 — засновано міністерство фінансів США.
- 1794 — з ініціативи французького емігранта, герцога Армана Еммануеля дю Плессі де Рішельє на узбережжі Чорного моря почалося будівництво майбутнього міста Одеси.
- 1831 — вийшла друком перша частина “Вечорів на хуторі біля Диканьки” українського письменника Миколи Гоголя.
- 1834 — Семюел Кольт запатентував свій револьвер.
- 1870 — після поразки в битві біля Седана, французька армія капітулювала і здалась в полон пруським військам. Французький імператор Наполеон III зрікся престолу, Франція знову стала республікою.
- 1889 — в Маріуполі почав працювати морський порт
- 1898 — британські війська генерала Горація Кітченера в битві біля Омдурмана здобули перемогу над 50-тисячною мусульманською армією (одним із британських підрозділів командував лейтенант Вінстон Черчилль). Повстання під проводом Мухаммеда Ахмеда (Магді) було придушене.
- 1918 — розпочався офіційний візит Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського до Німеччини.
- 1935 — Джордж Ґершвін завершив роботу над оперою “Поргі і Бесс”.
- 1941 — Похорон в Житомирі Миколи Сціборського та Омеляна Сеника.
- 1944 — Фінляндія розірвала дипломатичні стосунки з Третім Рейхом і поставила вимогу до 15 вересня вивести зі своєї території всі німецькі війська.
- 1945 — в гавані Токіо на борту лінкора “Міссурі” було підписано Акт Капітуляції Японської імперії у Другій світовій війні (свої підписи під ним поставили представники США, Республіки Китай, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів і Нової Зеландії). Закінчення Другої світової війни.
- 1945 — В’єтнам проголошує свою незалежність, утворюючи Демократичну Республіку В’єтнам.
- 1958 — вперше вийшло в ефір телебачення Китайської Народної Республіки.
- 1967 — відставний британський офіцер Падді Бейтс проголосив створення на морській платформі біля берегів Великої Британії незалежного Князівства Сіландія, яке надає громадянство всім охочим.
- 1978 — учасник групи “Бітлз” Джордж Гаррісон одружився з Оливією Тринідад Аріас
- 1987 — у Москві почався суд над німецьким пілотом Матіасом Рустом, котрий в травні цього ж року перелетів радянсько-фінський кордон і посадив свій літак на Красній площі в Москві. За порушення кордону Руст був ув’язнений на 4 роки, але був звільнений 3 серпня 1988 року.
- 1990 — у Тирасполі проголосили Придністровську Молдавську Республіку.
- 1991 — США визнали відновлення незалежності Латвії, Литви й Естонії.
- 1993 — в Узбекистані оголосили про переведення до 2000 року узбецької мови з кирилиці на латинську абетку.
- 1996 — в Україні замість карбованця ввели нову валюту — гривню.
- 2015 — Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про створення Національної поліції України
- 2019 — ураган Доріан, ураган 5-ї категорії, руйнує Багами, загинуло щонайменше п’ять осіб.
- 2021 — за участю Президента України Володимира Зеленського у Вашингтоні було відкрито “Український дім”
Яке сьогодні церковне свято:
2 вересня в церковному календарі – день пам’яті мученика Маманта. Його батьки були знатними людьми, але через відкрите сповідування християнства їх ув’язнили в темниці, де вони померли. Хлопчика ж виховала багата вдова-християнка Амія, яка виростила його добрим християнином. Юнак часто проповідував і навіть навернув в істину віру багатьох своїх однолітків.
Прикмети:
- Якщо черемха вже скинула все листя — осінь буде теплою
- Ясно — на теплу осінь, дощить — на суху
- Пливуть низькі хмари — чекайте на негоду
- Немає вітру — до теплої осені
- Сонце на заході має червоний колір до заморозків, жовтий — чекайте на потепління
Традиції:
- Наші предки вірили, що цього дня краще не скаржитися на долю, бо випадуть ще сильніші випробування
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Віктор, Володимир, Іван, Максим, Микола, Тимофій, Федір.
- За даними синоптиків у суботу, 2 вересня, у більшості областей без опадів. Повітря місцями прогріється до +30 градусів.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 1 вересня.
Нещодавно Україна отримала від Великої Британії ще десятки ракет Storm Shadow. Це вперше відколи британський уряд очолив Кір Стармер.
Триває 1007-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 733 тисячі осіб.
Вночі 26 листопада російські окупаційні війська атакували “шахедами” Тернопіль, поціливши по енергетичній інфраструктурі. Частина міста залишилась без електро- та водопостачання.
26 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з невибірковим використанням агрохімікатів та Всесвітній день оливок. Християни сьогодні згадують преподобного Аліпія стовпника.
За даними синоптиків у вівторок, 26 листопада, у більшості областей очікується суха погода.