В Україні планують впроваджувати найсучасніші технології для збереження культурної спадщини – Мінкульт

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України

Для збереження об’єктів культурної спадщини Україна залучатиме досвід провідних світових компаній та впроваджуватиме найсучасніші технології.

Вчора, 1 вересня, у Національному заповіднику “Софія Київська” відбулась робоча зустріч тимчасового виконувача обов’язків міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва, генерального директора Заповідника Нелі Куковальської та представників швейцарської компанії “Біодрай”, які за допомогою інноваційних технологій забезпечили захист собору “Софії Київської” та решти будівель ансамблю від руйнівних наслідків перезволоження фундаментів та стін.

Відтак, у 2020 році завдяки допомозі меценатів були придбані швейцарські інноваційні системи осушення стін “Біодрай”.

Система за своєю суттю – це невелика пасивна антена, прикріплена до стіни. Після її встановлення надлишкова вода повертається назад у ґрунт.

По всьому світу встановлено понад 4500 таких системи у понад 20 країнах, серед яких Швейцарія, Великобританія, Італія, Чехія та Канада.

Зображення: Мінкульт

Завдяки використанню системи за невеликий час на найвизначнішій пам’ятці України вдалося зупинити фізичну деградацію на молекулярному рівні та запобігти руйнуванню несучих частин, викликаних надмірною вологістю, і привести її до природного стану.

Зображення: Мінкульт

“Збереження культурної спадщини – один з головних наших пріоритетів. І це стосується не лише руйнувань, яких зазнають пам’ятки культури внаслідок злочинних ракетних ударів РФ, але через вплив природних чинників, зокрема вологість споруд. Тому ми будемо залучати досвід провідних світових компаній  та впроваджувати найсучасніші технології у цій сфері задля збереження нашої культурної спадщини”, – зазначив Ростислав Карандєєв.

Зображення: Мінкульт

Під час зустрічі також мовилося про вирішення проблем перезволоження фондосховищ для безпечного збереження евакуйованих колекцій, убезпечення невід’ємних елементів та збільшення стійкості будівель до вибухових хвиль або вібрацій. Сьогодні цього нагально потребують велика кількість музейних, архівних та культурних інституцій.

З метою вирішення цієї проблеми було ініційовано проєкт “1000 років вперед. Культурна спадщина”. Проєкт підтримали ключові діячі, спеціалісти та експерти у сфері управління та збереження культурної спадщини.

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.