24 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

24 вересня відзначають Міжнародний день глухих, Всесвітній день проти патентів на програмне забезпечення, Всесвітній день річок та Міжнародний день караванника; в Україні – День машинобудівника. За церковним календарем вшановують пам’ять первомучениці рівноапостольної Текли.

Міжнародний день глухих. Припадає на неділю, яка завершує останній повний тиждень вересня. Дата присвячена тим людям, які мають проблеми зі слухом. Вона була започаткована 1951 року, коли заснували Міжнародну федерацію глухих.

Всесвітній день проти патентів на програмне забезпечення. Цю подію впровадили за ініціативи Глобальної коаліції компаній-розробників програмного забезпечення, різних асоціацій та незалежних розробників 2 вересня 2008 року.

Всесвітній день річок. Засновником цього свята став відомий дослідник та захисник річкової біосфери з Канади Марк Анджело. Довгий час він очолював природоохоронні програми Технологічного інституту Британської Колумбії та був очільником Тихоокеанської ради зі збереження рибних ресурсів. Також Марк є автором багатьох статей про проблеми річок та подорожі ними. Він сам пройшов на весловому човні близько тисячі рік по всьому світу.

Міжнародний день караванника. Подія була заснована за ініціативи Міжнародної асоціації з координації вантажних операцій, яка дбає про безпеку та ефективність національних і міжнародних вантажних перевезень всіма видами транспорту.

День машинобудівника в Україні. Згідно з президентським указом від 8.09.1993 № 361/93 щороку припадає на четверту неділю вересня. Працівники машинобудівної та приладобудівної галузей вносять чималий вклад в розвиток промисловості, допомагають забезпечити і налагодити безперебійне виробництво машин і комплектуючих до них.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Гвінея-Бісау – День республіки (день незалежності)
  • Камбоджа – День конституції
  • КНДР, Південна Корея – День врожаю
  • Домініканська Республіка – День Богоматері Милосердя
  • Тринідад і Тобаго – День Республіки
  • Перу – День збройних сил

Цього дня у світі:

  • 1838 — розпочалось будівництво Новоросійська
  • 1852 — перший політ на дирижаблі з паровим двигуном зробив француз Анрі Жіффар.
  • 1869 — на американському ринку відбулася паніка через масову скупку золотих злитків двома бізнесменами (“чорна п’ятниця”).
  • 1941 — початок “пекельної осені” або “вогняний смерч” — спецоперації НКВС СРСР зі знищення центру окупованого німцями Києва. Підривалися заздалегідь таємно заміновані радянськими диверсантами житлові будинки та важливі об’єкти інфраструктури міста. Вибухи в центі міста тривали протягом п’яти днів, з 24 по 28 вересня, окремі будівлі (як то Успенський собор) були підірвані також протягом жовтня та листопада, всього було знищено 940 будівель. При цьому загинули тисячі мирних мешканців міста та сотні німецьких військовиків (радянська влада ніколи так і не оприлюднила кількість жертв), 50 тисяч киян залишилися без житла. Спричинену вибухами пожежу німецьким протипожежним командам вдалося загасити лише через два тижні.
  • 1960 — у США спущено на воду перший атомний авіаносець “Ентерпрайз”.
  • 1989 — Папа Іван Павло II привселюдно приніс вибачення Галілею й повернув йому “право бути законним сином церкви”.
  • 1993 — Мін’юст України зареєстрував Організацію Українських Націоналістів (ОУН), голова — останній Президент України в екзилі М. Плав’юк.
  • 1995 — Україна відхилила пропозицію президента Білорусі Олександра Лукашенка про створення митного союзу з Білоруссю і Росією.
  • 1998 — в Ліоні (Франція) уперше проведена операція з трансплантації руки людині.
  • 2004 — під час президентської виборчої кампанії в Україні в Івано-Франківську було вчинено “яєчний замах” на Віктора Януковича.

Яке сьогодні церковне свято:

24 вересня в церковному календарі – день пам’яті первомучениці рівноапостольної Текли. Ранньохристиянська свята, життя якої описане у апокрифі “Діяння Павла та Текли”, що був написаний у II столітті. Народилася і жила жінка в малоазіатському місті Іконія (сьогодні — турецька Конья) в заможній родині язичників. У 18 років батьки заручили Теклу з багатим юнаком, але в той час у місті перебував апостол Павло, який проповідував християнство. Дівчина захопилася вірою в Господа і вирішила не вступати у шлюб, а подарувати своє життя Богові. Правитель міста, дізнавшись про це, наказав заарештувати апостола. Але Текля таємно відвідувала Павла у в’язниці, носила тюремникам свої коштовності.

Коли про це дізналися батьки дівчини, то привели її також до правителя. Теклю вирішили спалити живцем, але раптом здійнявся вітер, пішов сильний дощ і загасив полум’я. Дівчина покинула рідне місто, знайшла Павла, якого викупила з в’язниці за допомогою фамільних коштовностей, і вирушила до Антіохії. Там її красу примітив правитель Олександр. Але дівчина твердо стояла на своєму, за що на неї спустили диких звірів. Тварини не зашкодили дівчині, а лише лизали її руки.

Через деякий час Текля повернулася в рідне місто і навернула на християнство матір.

Прикмети:

  • На Теклю яскраве сонце — скоро різко зміниться погода
  • Почути грім — до теплої зими
  • На дубі багато жолудів — чекайте на м’яку зиму
  • Білка линяє від голови до хвоста — зима буде довгою та мокрою
  • Птахи низько над землею літають — до ранньої зими
  • Багато жолудів на ранню і сувору зиму

Традиції:

  • Святій Теклі молилися про зцілення, спасіння, любов та благополуччя в родині. Серед наших предків існувала особлива традиція.
  • Протягом дня намагалися не запалювати вогонь, але після заходу сонця полум’я розводили вже обов’язково. Вважалося, що це принесе успіх та щастя. Якщо дивитися на полум’я і загадати бажання, воно точно здійсниться.

Іменини сьогодні святкують:

Герман, Дмитро, Сергій, Тедора, Федора.

Станом на 16:00 у п’ятницю, 20 вересня, по всій лінії фронту від початку доби відбулось вже 123 ворожих атак. Найбільш активно ворог діє на Курахівському напрямку, де провів третину від усіх боїв.

Україна займає пʼяте місце у світі за рівнем розвитку цифрових державних послуг, згідно з дослідженням E-Government Development Index 2024 року. Цей міжнародний рейтинг, розроблений ООН, оцінює електронне урядування та залученість громадян до взаємодії з державою через електронні сервіси.

Сьогодні, 20 вересня, російські війська авіабомбами атакували місто Харків. Є жертви.

Депутат Верховної ради, член комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, Микита Потураєв заявив, що громади повинні підтримувати регіональні ЗМІ.

Під час візиту до Києва президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про надання Україні макрофінансової допомоги до 35 млрд євро на 2024-2025 роки. Мінфін пояснив, що ці гроші виділять на безповоротній основі.