Україна та США підписали меморандум щодо надання 522 млн доларів для зміцнення енергосистеми

Джерело:  меморандум на сайті посольства США в Україні

У межах меморандуму між Україною та США нашій державі виділять 522 млн доларів на зміцнення енергосистеми, зокрема 100 млн за виконання певних умов.

Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці для забезпечення стійкості енергосистеми України передбачає відновлення критичної інфраструктури, введення розподіленої генерації, а також реформування енергетичного сектору. Ще передбачено після війни сприяння переходу України до низьковуглецевої, конкурентоспроможної та інтегрованої до ЄС енергетичної економіки.

В угоді йдеться про наступні напрямки:

  • відновлення електро-, теплоенергетичної та газової інфраструктури України, яка зазнала пошкоджень та встановлення магістральних автотрансформаторів;
  • зміцнення стійкості енергосистеми до перебоїв у постачанні електрики;
  • встановлення розподіленої газової генерації, наприклад, турбіни CCGT виробництва США;
  • ширше впровадження розподіленої генерації з відновлюваних та інших джерел енергії в електроенергетиці та теплоенергетиці;
  • посилення фізичного зв’язку України з європейськими газовими та електричними мережами.

Щодо захисту енергосистеми йдеться про фізичний антидроновий та антиракетний захист, кібербезпеку тощо.

Аби Україна отримала 100 млн доларів необхідно, щоб Кабмін до 30 жовтня затвердив новий статут та створив Наглядову раду ТОВ “Оператор ГТС України”. Строком до 30 листопада необхідно розпочати процедури проведення конкурсу на обрання членів Наглядової ради НАЕК “Енергоатом”, а до 31 грудня утворити ПАТ “Енергоатом”.

Крім того, до 1 квітня 2024 року Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг необхідно встановити порядок, обсяг, ступінь та періодичність подання інформації про оптову торгівлю енергоносіями, що стосуються законодавства REMIT.

Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.

Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.