У Польщі вважають, що ракета, яка рік тому впала на території Пшеводува, є українською – Rzeczpospolita

Джерело: Rzeczpospolita

Польські експерти дійшли висновку, що ракета, яка у листопаді 2022 року впала у Пшеводуві та розірвалась – це українська зенітна ракета.

За даними видання, попри начебто недостатню співпрацю української сторони, яка “досі не надала Польщі жодних матеріалів”, польські експерти дійшли висновків про те, що ракета, яка впала у Пшеводуві, не могла бути запущеною з Росії.

Речник Національного офісу прокурора Польщі Лукаш Лапчинський підтвердив журналістам одержання відповідного висновку, але зазначив, що не може розповідати усіх подробиць.

Він додав, що Польща вже здійснила всі можливі слідчі дії, які мали бути на цьому етапі розслідування.

“Ми надіслали запит на юридичну підтримку з боку України та очікуємо відповіді”, – повідомив Лапчинський.

Висновок експертів ґрунтується на інформації з великої кількості джерел, зокрема засекреченій інформації від польських національних служб.

На думку експертів, ракета, яка впала у Польщі – це ракета системи С-300 серії 5В55, вироблена у Росії. Прокуратурі також нібито відомо, де саме на території України її випустили для збиття цілі під час масованої ракетної атаки РФ на Україну 15 листопада 2022 року.

Ракети ППО випустили по цілі у парі, одна з них влучила, інша продовжувала політ.

“У такій ситуації в ракеті після досягнення певної висоти мають спрацювати механізми самознищення. Але цього не сталося, ми не знаємо, чому”, – сказав журналістам співрозмовник, знайомий із розслідуванням.

Вказується, що польська прокуратура від початку схилялася до версії про С-300 після того, коли знайшли осколки ракети.

Експерти виключають, що ракета могла долетіти з території Росії, тому що вона може подолати не більш, ніж 90 км. Також виключено запуск із Білорусі, бо звідти до Пшеводува відстань іще більша.

Що передувало?

15 листопада 2022 року Росія здійснила масований ракетний обстріл України. Тоді вибухи лунали у низці міст, зокрема Києві, Львові, Рівному, Харкові, Житомирі й інших містах.

Увечері того ж дня речник уряду Польщі Пйотр Мюллер повідомив про скликання комітету ради міністрів з питань національної безпеки й оборони. Водночас у польських ЗМІ з’явилися повідомлення про вибухи біля кордону з Україною та загибель двох фермерів.

Згодом МЗС Польщі заявило про російське походження ракети, яка вбила двох людей у Пшеводуві. При цьому Варшава не вважала інцидент навмисним нападом на країну.

Президент США Джо Байден заявив партнерам по G7 і НАТО, що вибух у Польщі, ймовірно, був спричинений ракетою від української системи ППО.

17 листопада голова Бюро міжнародної політики при президенті Польщі Якуб Кумох повідомив, що на місці падіння ракети у Пшеводуві працюють українські фахівці. А прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький через декілька днів заявив, що записи камер не підтверджують, звідки було випущено ракета.

Україна до кінця 2024 року отримає від Німеччини ще дві системи ППО IRIS-T, заявив у Києві керівник спеціального штабу з питань України у Міністерстві оборони Німеччини генерал-майор Крістіан Фройдинг.

Міністерство оборони кодифікувало і допустило до використання переносний тренажер “Безпечне небо” для підготовки зенітних вогневих груп. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 185 бойових зіткнень.

В Україні розпочали перевірки встановлення інвалідності для 1695 посадовців із понад 30 державних органів. Справи, котрі підлягають перегляду, зосереджені на працівниках податкової, прокуратури та митниці. У разі необґрунтованих рішень МСЕК їх переглядатимуть відповідно до постанови уряду.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у вівторок, 26 листопада застосовуватимуть графіки відключення електроенергії. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.