Науковий журнал Nature опинився в центрі скандалу через «недостовірну» статтю – NYT
Джерело: The New York Times
Науковий журнал Nature проводить додаткову перевірку опублікованої у березні статті авторства 11 вчених, вісім з яких у вересні попросили видалити її через “недостовірність даних”.
Як розповіли у виданні, керівником дослідження був Ранг Діас, професор машинобудування та фізики Рочестерського університету в Нью-Йорку. Він, своєю чергою, продовжує захищати отримані результати.
Протягом останніх кількох років Діас зробив кілька цікавих наукових заяв, але при цьому фігурував у низці звинувачень у недобросовісному веденні наукової діяльності.
Вимога про спростування стане додатковим приводом для особливої уваги до доктора Діаса та компанії Unearthly Materials, яку він заснував для перетворення відкриттів у галузі надпровідності на комерційні продукти. Unearthly Materials залучила вже 16,5 млн дол. від інвесторів.
“Виникає питання, як редактори одного з найпрестижніших наукових журналів Nature перевіряють надіслані матеріали та вирішують, які з них варті публікації. Раніше в Nature вже було опубліковано та скасовано попередню роботу групи Діаса, в якій описувався інший ймовірний надпровідник”, – йдеться в матеріалі.
Як пояснили у виданні, надпровідники – це матеріали, здатні проводити електрику без будь-якого електричного опору, і такий матеріал, що працює в повсякденних умовах, може застосуватися в передачі електроенергії, а також потужних магнітах, що використовуються в апаратах МРТ і майбутніх термоядерних реакторах. Надпровідники потребують наднизьких температур.
У статті журналу Nature доктор Діас та його команда описали, як гідрид лютецію – матеріал, до складу якого входять сріблясто-білий метал лютецій та водень, – отримав нові електронні властивості при додаванні невеликої кількості азоту. При стисканні до тиску 145 000 фунтів на квадратний дюйм матеріал не тільки змінив колір з синього на червоний, але й перетворився на надпровідник, здатний легко проводити електрику при температурі до 70 градусів за Фаренгейтом (21℃).
Своєю чергою, деякі науковці засумнівалися в цих висновках, що змусило Nature переглянути результати дослідження.
За словами співавторів, Діас протягом кількох місяців не інформував більшість із них про хід постпублікаційної перевірки.
У своєму листі старшому редактору журналу Nature Тобіасу Ределю від 8 вересня співавтори описали вагомі, на їхнє переконання, недоліки дослідження і заявили, що, на їхню думку, доктор Діас невідповідально поставився до підготовки та подання рукопису, що містить неточності.
Співавтори також повідомили, що більшість із них дізналися про проблеми лише 6 липня, після того, як Діас вже відповів на них.
Зокрема у листі йдеться про проблеми з даними та аналізом для кількох зображень, а також те, що майже всі зразки гідриду лютецію були куплені на ринку – деякі з них містили домішки азоту та були виготовлені не в лабораторії Діаса за рецептом, описаним у статті Nature.
Прохання про спростування надіслано до журналу Nature, попри заклики Діаса цього не робити.
“Ми ретельно вивчаємо побоювання, пов’язані з надійністю даних, наведених у цій статті, й плануємо вжити заходів у найближчому майбутньому”, – прокоментував Карл Зіємеліс, головний редактор журналу Nature.
- Науковці з Університету штату Вірджинія та Технічного університету Вірджинії розробили метод, який дозволяє переробити поліетилен на жирні кислоти – основний інгредієнт мила.
28 липня уряд призначив заступницю міністра економіки Тетяну Бережну тимчасово виконувачкою обов’язків міністерки культури та стратегічних комунікацій.
Росія вже вичерпала радянські запаси озброєння. Згідно зі звітом Київського економічного інституту (KSE), потік військової техніки зі складів РФ на передову впав до рівня, що був до 2022 року.
28 липня президент Володимир Зеленський підписав закон, котрий зокрема збільшує чисельність співробітників Служби безпеки України.
Адміністрація Дональда Трампа додала витрати на ремонт літака Boeing 747-8, подарований Катар, до витрат міністерства оборони США на оновлення ядерного арсеналу країни. Про це інформують джерела та свідчать висновки Управління Конгресу США з бюджету.
Російська делегація на чолі з головою Ради Федерації РФ Валентиною Матвієнко напередодні прибула до Швейцарії для участі у Шостій Всесвітній конференції спікерів парламентів та інших заходах Міжпарламентського союзу.