У НАЗК пропонують запровадити санкції проти сервісів «Яндексу»

Джерело: НАЗК

Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло низку дочірніх компаній Yandex у перелік кандидатів на санкції.

У НАЗК нагадали, що “Яндекс” працює у Росії і сплачує значні податки до держбюджету агресора. Більш того, сервіси Yandex давно працюють на російську пропаганду і тісно співпрацюють із ФСБ, надаючи їм доступ до масиву приватних даних користувачів.

Наголошується, що мовиться йдеться не про одну компанію Yandex, а про низку сервісів, як внутрішньо-російських, так і міжнародних.

Співзасновник “Яндексу” Аркадій Волож ще в червні 2022 року потрапив до санкційних списків ЄС через його фінансову підтримку уряду РФ. У серпні 2023 він вперше від початку повномасштабного вторгнення зробив публічну заяву із засудженням війни проти України, а також прибрав зі своєї біографії в інтернеті все, що було пов’язане з його роботою в РФ.

Відразу після заяви він подав прохання до Євросоюзу щодо зняття з нього санкцій та щодо відновлення роботи позаросійських яндекс-сервісів (наприклад, Yangoo).

  • За даними НАЗК, небезпека сервісів “Яндекс” полягає у:
    “Яндекс-поиск”, що працює за налаштованими алгоритмами, які видають на перших сторінках потрібну кремлю інформацію, до видачі не потрапляє критика влади або правдива інформація про війну проти України.
  • “Яндекс-деньги”, що на 75% належить Сбербанку росії, має всі дані про онлайн-переміщення грошей користувачів.
  • “Яндекс-еда” і “Яндекс-такси”, що мають дані про домашні та робочі адреси клієнтів, їхній робочий розклад, переміщення протягом дня, адреси шкіл та дитсадків, звідки клієнти забирають своїх дітей.
  • Одними з найнебезпечніших сервісів є “Яндекс-карты” і “Яндекс-навигатор”, якими після вторгнення деякі українські водії продовжують користуватися за допомогою VPN. Через них, серед іншого, росіяни можуть отримати дані про рух військової техніки та про режимні об’єкти на території України.

Всі ці сервіси досі доступні для завантаження на платформах App Store та Google Play усвіті.

Маючи доступ до трекінгу імен, платіжних карток та адрес, “Яндекс” може передавати інформацію, наприклад, про людей, які приїжджають на роботу до держустанов або до посольств інших країн. Так, сервіс Яндексу “Yango” (таксі, доставка їжі), що працював у 16 країнах за межами РФ, було обмежено та заборонено владою кількох держав з міркувань безпеки. Це зробили уряди Латвії, Естонії, Великої Британії, Франції і Казахстану.

Український співак Melovin під час концерту оголосив, що мобілізувався до Державної прикордонної служби України.

Російські безпілотники влучили в будівлю Харківського обласного ТЦК, а також поблизу Запорізького обласного ТЦК, внаслідок чого четверо осіб зазнали поранень.

Карикатуристка видання The Guardian Нікола Дженнінгс у своїй новій роботі піддала критиці дії президента США Дональда Трампа у контексті війни Росії проти України.

У Московській області РФ зазнав атаки Краснозаводський хімічний завод, де виробляють вибухові речовини й компоненти для ракетного озброєння.

Триває 1230-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили мільйон осіб.