Китай відправив наймолодшу команду астронавтів на космічну станцію Тяньгун

Джерело: CNN

26 жовтня троє китайських астронавтів вилетіли на космічному кораблі “Шеньчжоу-17” із центру запуску супутників Цзюцюань глибоко в пустелі Гобі, прямуючи до космічної станції “Тяньгун” для шестимісячного перебування.

Це наймолодший екіпаж, який Китай коли-небудь відправляв у космос, із середнім віком 38 років. Серед їхніх завдань на борту – ремонт сонячних панелей, які були пошкоджені космічним сміттям. Це перший раз, коли китайські астронавти виконуватимуть ремонтні роботи за межами станції.

Це шоста пілотована місія Китаю на космічну станцію з 2021 року. Новий екіпаж замінить астронавтів “Шеньчжоу-16”, які перебувають на борту з травня.

Перед запуском екіпаж був відправлений у повному параді, його привітали урядовці та прихильники. Троє астронавтів помахали натовпу, який тримав китайські прапори та квіти. Оркестр грав патріотичні пісні, а присутні підспівували.

Після своєї подорожі в космос Ян відправляв багатьох китайських астронавтів у їхні місії. Але запуск 26 жовтня був особливо емоційним, оскільки відбувся лише через кілька днів після 20-ї річниці його власного історичного польоту.

Завершена наприкінці минулого року Tiangong (у перекладі “небесний палац”) є однією з двох космічних станцій, які зараз перебувають на орбіті. З терміном служби 15 років він може стати єдиним, що залишиться, коли очолювана NASA Міжнародна космічна станція (МКС) вийде з експлуатації в 2030 році.

Китай уже оголосив про плани розширити Tiangong у найближчі роки, додавши три модулі до наявних трьох, щоб дозволити більшій кількості астронавтів залишатися за на станції одночасно. В цей час він може вмістити максимум трьох астронавтів, тоді як на МКС вміщається семеро.

Двоє членів екіпажу – 33-річний Тан Шенджі та 35-річний Цзян Сіньлінь – новачки, які приєднались до третьої групи астронавтів Китаю лише трохи понад три роки тому.

Головний астронавт у місії – 48-річний Тан Хунбо, який походить з другої групи астронавтів країни.

Тан, колишній пілот винищувача, був у першій місії Китаю з екіпажем на космічну станцію у 2021 році. Його повернення на Тяньгун також встановило новий рекорд за найкоротшим інтервалом між двома місіями китайських астронавтів у космос.

Тяньгун став символом амбіцій і можливостей Китаю в космосі після того, як китайські астронавти понад два десятиліття були виключені з МКС, об’єкту співпраці під керівництвом США з Росією, Європою, Японією та Канадою.

З 2011 року NASA було фактично заборонено співпрацювати з Китаєм після того, як Конгрес прийняв поправку Вольфа через занепокоєння, пов’язані зі шпигунством. Це виключення принаймні частково спонукало Пекін побудувати власну космічну станцію.

Китай намагався відкрити свою станцію для співпраці з міжнародними партнерами, зокрема шляхом проведення експериментів з інших країн. І ця пропозиція стане ще привабливішою після завершення роботи МКС, яка запланована приблизно на 2030 рік.

Пекін протягом багатьох років використовує свою зростаючу майстерність як глобальна космічна держава, щоб пропонувати партнерство та можливості розвитку іншим країнам.

Оскільки Китай і Сполучені Штати загострюють своє економічне, технологічне та геополітичне суперництво на Землі, космос став природним продовженням – і вирішальним кордоном – у суперництві великих держав.

Після припинення космічної програми Радянського Союзу США пережили період безпрецедентного лідерства в космосі. Але останніми роками американські оглядачі та політики попереджали, що домінування Америки незабаром може бути поставлене під сумнів швидко зростаючим космічним потенціалом Китаю.

Це занепокоєння лише поглибилося завдяки низці важливих і гучних досягнень Китаю.

У 2019 році Китай став першою країною, яка висадилася на зворотному боці Місяця. Через рік він успішно вивів на орбіту свій останній супутник Beidou, підготувавши основу для того, щоб кинути виклик системі глобального позиціювання США (GPS). А у 2021 році вона стала єдиною країною після США, яка поставила на Марсі діючий марсохід.

На цьому амбіції Китаю не закінчуються. Наступного року він планує повернути перші зразки, зібрані на зворотному боці Місяця. До кінця цього десятиліття вона хоче відправити астронавтів на Місяць і побудувати міжнародну місячну дослідницьку станцію. Повідомляється, що низка країн приєдналися до запланованої місячної станції, включаючи Росію, Венесуелу та Південну Африку.

Нацполіція встановила виконавців вбивства полковника СБУ Івана Воронича у Києві. Чоловіка й жінку ліквідували під час затримання.

Понеділок, 14 липня, в Україні буде традиційно липневим – спекотним або дуже теплим, залежно від регіону. Температура повітря у південних, східних і більшості центральних областей сягатиме +29…+34°C. У північній частині – близько +27…+30°C. На заході – відносно комфортніші +25…+29°C. Без опадів, за винятком західних регіонів, де ввечері можуть пройти грозові дощі зі шквалами та локальним градом.

Російські війська просунулися в районі Мілового на північному сході Харківської області, приблизно за 16 кілометрів від Великого Бурлука. Про це свідчать геолокаційні відео, опубліковані 12 липня, а також звіти американського Інституту вивчення війни.

Російські війська посилюють атаки на українські міста, а Москва вже готує нову хвилю наступу на фронті. За інформацією видання BILD, посилаючись на джерела в російському Генштабі, Кремль отримав план масштабної наступальної операції, яку планують розпочати в другій половині літа.

Тонкий шар рідини, який часто з’являється на поверхні йогурту, насправді є сироваткою – корисним молочним білком, а не ознакою псування продукту. Попри поширене бажання вилити цю воду, дієтологи радять робити навпаки – просто перемішати її назад у йогурт.