13 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
13 листопада відзначається Всесвітній день доброти, Міжнародний день сліпих, Всесвітній день сиріт. За церковним календарем вшановують пам’ять святителя Івана Златоуста.
Всесвітній день доброти. Свято було створене ще 1997 року, коли в Японії утворився “Всесвітній рух за доброту”. Він не мав політичного чи релігійного напрямку і до нього входили лише представники тихоокеанського регіону, однак потім географію розширили. Дату обрали не випадково — саме цього дня відбулася перша конференція Всесвітнього руху доброти. Сталося це 1998 року.
Міжнародний день сліпих. Дату обрали на честь Валентина Гаюї, який був французьким педагогом, що вигадав спеціальний шрифт “унціал” для того, щоб сліпі люди могли читати. А ще педагог за власні кошти відкрив першу школу для незрячих дітей (1974 рік).
Всесвітній день сиріт. Подія була започаткована в США за ініціативи благодійного фонду The Stars Foundation. Перший державний притулок для сиріт з’явився в Римі в 400 році нашої ери. Але про дітей, які залишилися без батьків турбувалися ще в Стародавній Греції. В Середні віки цією проблемою зазвичай займалися церкви.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Грузія – День пам’яті 100 тисяч мучеників
- Еквадор – Національний день освіти
- Аргентина – Національний день думки
- Панама – День журналістів
Цього дня у світі:
- 1851 — уведена в дію Миколаївська залізниця.
- 1918 — уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в’язниці Симона Петлюру, який одразу поїхав до Білої Церкви організовувати повстання.
- 1918 — розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР — найвищий орган державної влади.
- 1918 — У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.
- 1918 — Рада народних комісарів РСФРР в односторонньому порядку анулювала Берестейський мир.
- 1945 — у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.
- 1956 — Стала до ладу найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловську.
- 1971 — виведений на орбіту навколо Марса перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса (“Марінер-9”, США).
- 1980 — американський космічний апарат “Вояджер-1” передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.
- 1994 — за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС.
- 1997 — відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).
- 2007 — Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.
- 2015 — Терористичні акти в Парижі 13 листопада 2015.
- 2015 — Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій дискваліфікувала Росію — зупинила участь Всеросійської федерації легкої атлетики у всіх міжнародних змаганнях на невизначений час через систематичні зловживання допінгом.
Яке сьогодні церковне свято:
13 листопада в церковному календарі – день пам’яті святителя Івана Златоуста. Він був учителем, проповідником та цілителем душ. Відомо, що саме святитель Іван став одним із засновників Константинопільського патріархату. Нині його внесли до переліку трьох Отців Церкви Православ’я.
Прикмети:
- На деревах іній — наступного року буде врожайний рік
- Вдень снігова буря — вночі чекайте на мороз
- Ліс шумить — до нещасть
- На небі сильно мерехтять зорі — погода буде вітряною та сніговою
- Вітер затих лише до вечора — найближчими днями прийде потепління
Традиції:
- Наші предки цього дня намагалися не лежати на дивані, а тяжко працювати. Вірили, що фізична праця принесе удачу та щастя в родину.
Іменини сьогодні святкують:
Антон (Антонін), Герман, Іван, Манефа, Никифор, Кіндрат, Леон, Леонард, Сильвестр.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 12 листопада.
За даними синоптиків у четвер, 14 листопада, майже по всій країні опади у вигляді дощі і мокрого снігу.
Народна депутатка Ніна Южаніна висловила критику проєкту Державного бюджету на 2025 рік, називаючи його несправедливим через суттєве збільшення видатків на утримання фінансових та контролюючих державних інституцій.
Ізраїль не має наміру укладати угоду щодо припинення вогню або погоджуватися на паузу в бойових діях з угрупованням “Хезболла”, доки ізраїльські війська не досягнуть усіх поставлених цілей, заявив глава ізраїльського Міноборони Ісраель Кац.
Агенція оборонних закупівель Міноборони та Агенція оборонних матеріалів Норвегії (NDMA) домовилися про посилення нинішньої співпраці у сфері закупівель озброєння.
Україна протягом кількох місяців може створити елементарну ядерну бомбу, якщо Дональд Трамп після вступу на посаду президента США зупинить військову допомогу Києву, свідчить документ, підготовлений для українського Міноборони. Автором доповіді The Times називає завідувача відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Іжака.