16 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
16 листопада відзначають Міжнародний день толерантності та Міжнародний день боротьби з анорексією. Християни цього дня вшановують апостола Матвія.
Міжнародний день толерантності: запроваджено 1995 року за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, сексуальної орієнтації, етносу або кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.
Міжнародний день боротьби з анорексією: подія відома також як День без дієт. Перший Міжнародний день без дієт був відзначений у Великій Британії у 1992 році. Феміністські групи в інших країнах стали відзначати день боротьби з анорексією, насамперед у США, Канаді, Австралії, Новій Зеландії, Індії, Ізраїлі, Данії та Бразилії, а згодом і по всьому світу.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День працівників радіо, телебачення та зв’язку
- Естонія – Декларація суверенітету Естонії
- Польща – День закордонної служби
- Ісландія – День ісландської мови
- Північна Корея – День матері
- Куба – День святого Кристобаля
- Португалія – Національний день моря
Цього дня у світі:
- 1632 — Битва під Лютценом (1632) одна з найбільших битв тридцятирічної війни, між шведськими військами під проводом Густава II Адольфа і габсбурзькими частинами на чолі з Альбрехтом Валленштайном.
- 1700 — Герцогство Пруссія — раніше у складі Священної Римської імперії німецької нації — проголошено королівством.
- 1841 — Едуард Гурвін запатентував пробковий рятувальний жилет.
- 1848 — У Лондоні дав останній концерт Фридерик Шопен.
- 1895 — “Кінематограф” братів Люм’єр показали у Сорбонні.
- 1917 — в колишньому ханському палаці у Бахчисараї відкрито Національний музей.
- 1918 — Королівство Угорщина, яке до цього була частиною Австро-Угорської Імперії, проголошено республікою.
- 1918 — проголошено закон ЗУНР “Про адміністрацію”.
- 1920 — частини Армії УНР після запеклих боїв з більшовиками здобули Деражню.
- 1924 — почала мовлення перша українська радіостанція — Українське радіо.
- 1933 — встановлені дипломатичні відносини поміж СРСР та США.
- 1945 — у Лондоні засновано ЮНЕСКО
- 1967 — Розпочався I Світовий конгрес Вільних українців у Нью-Йорку. (Тривав 16—19.11).
- 1994 — Відповідно до Указу Президента № 667/94, від 11.11.1994 почав щорічно відзначатися День працівників радіо, телебачення та зв’язку.
- 1999 — засновано Премію Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України.
- 2002 — Президент Кучма підписав указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради України представлення на згоду призначити новим прем’єром голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича.
- 2010 — заручини принца Вільяма та Кейт.
Яке сьогодні церковне свято:
16 листопада в церковному календарі — день пам’яті апостола Матвія. Про його життя відомо небагато. Згідно з церковними писаннями, до того як стати учнем Ісуса Христа, Левій Матвій працював збирачем податків. Коли Син Божий побачив його, то звелів іти за Ним. Згодом Матвій проповідував Слово Боже та був страчений за це неподалік римської фортеці Апасарос (нині Грузія).
Прикмети:
- Випав сніг — він може пролежати до самої весни
- Чим тепліша погода, тим холоднішою буде зима
- Низько пливуть хмари на небі — чекайте на холоднечу
- За вікном іде дощик — зима буде вогкою, але теплою
- Морозний день вказує на те, що і зима буде суворою
- Сильний вітер — до сніжної та холодної зими
- Іде сніг цього дня — скоро почнуться хуртовини
Традиції:
- На Матвія, як в народі називали цей день, не рекомендовано було купувати нові речі. Вірили, що така обновка не принесе щастя або швидко зіпсується.
- В давнину існувала традиція ходити в гості до своїх родичів, друзів. Збиралися за святковим столом та вели душевні розмови. На столі, звичайно, стояли лише пісні страви, адже триває Різдвяний піст. Існувало повір’я: якщо не нагодувати як слід гостя, то він буде худорлявим.
Іменини сьогодні святкують:
Матвій, Дмитро, Іван, Василь, Михайло, Віктор.
- За даними синоптиків у четвер, 16 листопада, у низці областей дощитиме. Очікуються й пориви вітру.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 15 листопада.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.