500-річний гербарій з Італії демонструє зміни клімату на Землі

Джерело: The Guardian

Колекція спресованих квітів, зібраних на схилах пагорбів Болоньї 500 років тому, демонструє, як зміни клімату та міграція людей впливають на ландшафт північної Італії.

Як розповіли у виданні, гербарій зібрано між 1551 та 1586 роками натуралістом епохи Відродження Уліссом Альдрованді. Він налічує 5000 рослин, що робить гербарій однією з найбагатших колекцій того часу.

Зазначається, що головним завданням Альдрованді було ідентифікувати рослини і встановити, які з них можна використовувати у фармацевтичних цілях. Натомість майже через 500 років гербарій допомагає вченим досліджувати, як зміни клімату впливають на цей регіон.

За словами експертів, за часів Альдрованді пагорби Болоньї були багаті на види, які сьогодні знаходяться під загрозою зникнення або навіть зникли. Зокрема, собача кропива, яка раніше використовувалася з лікувальною метою, більше не зустрічається в цьому регіоні.

Фото: Alma Mater Studiorum/Biblioteca Universitaria di Bologna

При цьому дослідники зауважили, що загальна кількість видів збільшилася з 1500-х років, але якість флори погіршилася, а кількість рідкісних видів скоротилася. За досліджуваний період населення Італії побільшало на 560%.

До колекції Альдрованді входить 15 книг, у кожній з яких міститься до 580 екземплярів, наклеєних на листки. Колекція, серед іншого, включає нотатки про частоту, чисельність, екологію видів, місцеві назви та використання в народній медицині.

На думку вчених, це найдавніший зразок гербарію, який містить такі докладні описи. За словами дослідників, він зберігає дані про найдавніші трансформації флори в цьому регіоні.

Фото: Alma Mater Studiorum/Biblioteca Universitaria di Bologna

Відтак, одним із проявів цієї трансформації є поява чужорідних видів. На момент формування колекції лише 4% квітів складали американські види, які вирощувалися майже виключно у приватних чи ботанічних садах. Наприклад, солодкий перець та кабачки були привезені завдяки дослідженням Південної Америки. Утім, з того часу кількість привезених із Америки квітів збільшилася на 1000%.

Водночас дослідники порівняли флору, зібрану Альдрованді, з колекціями Джіроламо Кокконі (1883 р.) та записами, зібраними в регіоні Емілія-Романья в період з 1965 по 2021 рік.

Своєю чергою, ці дані допомогли простежити наслідки так званого “малого льодовикового періоду”, який тривав до середини 1800-х.

Так, срібний журавельник здебільшого зустрічається на висоті 1700 метрів над рівнем моря, але Коккні знайшов його на висоті 800 метрів. Зараз гірський жовтець зустрічається лише на висоті понад 1000 метрів, але під час “малого льодовикового періоду” його знаходили на висоті 300 метрів.

  • За словами вчених, найбільша у світі квітка-паразит рафлезія знаходиться під загрозою зникнення через руйнування середовища існування.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.