Деякі країни ЄС наполягають на послабленні плану щодо боротьби з обходом санкції Росією

Джерело: Bloomberg

За даними ЗМІ деякі країни Європейського Союзу наполягають пом’якшити запропоновані заходити, які спрямовані на запобігання обходу Росією запроваджених санкцій через треті країни.

Виконавчий орган блоку запропонував заборонити імпортерам перепродавати так звані високопріоритетні предмети — наприклад, напівпровідники, які використовуються у зброї або необхідні для їх виготовлення — до Росії або для використання в Росії, а також вимагати внесення суми на депозитний рахунок для забезпечення безпеки.

Відповідно до останніх пропозицій щодо санкцій ЄС, з якими ознайомилося Bloomberg, щонайменше половину цієї суми буде перераховано до трастового фонду для України, а контракти будуть розірвані, якщо вони будуть розірвані. Експортери також будуть зобов’язані інформувати національні органи влади про будь-які порушення з боку компаній третіх країн.

Але дипломатичні представники групи великих держав-членів ЄС цього тижня висловили кілька занепокоєнь щодо пропозицій, включаючи сумніви щодо їх законності та того, чи можна вимагати таких гарантій і положень від імпортерів.

Країни також хочуть звузити сферу дії потенційних статей і перелік товарів, на які поширюватиметься запропонований захід. Ці країни-члени також стурбовані тим, що договірні вимоги можуть поставити європейські компанії в невигідне конкурентне становище.

Інші країни-члени, включаючи країни Балтії, підтримують пропозиції.

Дискусія виникає в той момент, коли ЄС працює над обмеженням можливості РФ отримати ключові товари, які використовуються у військових цілях, через треті країни, такі як Казахстан, Сербія та Туреччина.

Останні дані про торгівлю, з якими ознайомилося Bloomberg, показують, що експорт із цих країн, до яких також входять Вірменія, Азербайджан та Узбекистан, впав у другій половині цього року, але залишається переважно вищим, ніж довоєнний рівень.

Однак, згідно з даними, понад 80% закордонних закупівель високопріоритетних товарів Росією зараз надходять з Китаю та Гонконгу. Москва також змогла встановити нові маршрути через такі країни, як Таїланд і Малайзія.

Об’єднані Арабські Емірати, які були ще одним основним каналом, який використовує Росія, нещодавно дали зрозуміти, що докладуть більше зусиль для контролю над експортом, повідомляло раніше Bloomberg. Проте ОАЕ не надають своєчасних даних про торгівлю, що ускладнює оцінку прогресу.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.

Законопроєкт про повну амністію за злочини в оборонці отримав пом’якшену версію. Втім, нова версія аналогічно блокує розслідування корупційних схем, попереджають у Центрі протидії корупції.