«Сьогодні нагальним питанням є перехід до оборони»: генерал Муженко про ситуацію на фронті
Джерело: Віктор Муженко в інтерв’ю ВВС News Україна
Ексначальник Генерального штабу ЗСУ Віктор Муженко заявив, що, на його думку, сьогодні нагальним питанням є перехід до стратегічно активної оборони, яка б передбачала завдання контрударів.
“Я вважаю, що сьогодні нагальним питанням вже є перехід до оборони. Стратегічно активної оборони, яка б передбачала завдання контрударів. А за умов успіху на окремих напрямках – контратак на рівні відповідних підрозділів”, – сказав Віктор Муженко.
Також він додав, що Україні необхідно переформатувати фронт. Зокрема, створити потужний резерв – не лише кількісний, але і якісний.
“Якісний резерв – це наявність військових організмів: бригада, корпус і таке інше. Підготовлених, оснащених, злагоджених, з високим моральним духом і спроможних вирішити питання”, – пояснив Віктор Муженко.
Крім того, ексначальник Генштабу розповів про те, що зараз ситуація на фронті має певні точки напруги. За його словами, особливо це стосується Куп’янського напрямку, де Росія дійсно атакує підрозділи ЗСУ.
На Лиманському напрямку є завдання витіснити наші війська за бар’єрний рубіж – річку Оскіл в районі Куп’янська і за річку Чорний Жеребець в напрямку Лиману.
“Далі ми бачимо бої в районі Бахмута. Авдіївка – дуже складна ситуація для Збройних сил України. Атаки, які не припиняються з 10-го жовтня. І слава Богу, що сьогодні українські війська ще утримують ці позиції ціною самопожертви, ціною героїзму”, – зазначив Муженко.
За його словами, більш інтенсивними стали бойові дії в районі Мар’їнки. Російські війська намагаються витіснити українські підрозділи із західних околиць Мар’їнки. На Оріхівському або на Запорізькому напрямку – в районі Роботиного, Вербового – там є певні активні дії і з українського боку, і відповідно контратаки з боку російських окупаційних військ.
Також генерал розповів про непросту ситуацію, яка склалася в пониззі Дніпра на Херсонському напрямку. Там українські війська заволоділи плацдармом, який потребує розширення. Якраз із метою розширення цього плацдарму і ведуться українські дії. У російських військ – завдання скинути українські війська з цього плацдарму, відвоювати його і, як мінімум, відкинути їх на правий берег.
Крім того, Віктор Муженко прокоментував й контрнаступ ЗСУ і зазначив, що українські воїни зробили “диво”.
“Що стосується контрнаступу, то я б не сказав, що там немає ніяких здобутків. Українські підрозділи – солдати і командири – зробили диво. Тому що за несприятливих фізико-географічних умов, за відсутності переваги в повітрі, без вогневої переваги, за наявності глибоко ешелонованих кілометрових мінних полів та суттєво зміцнених фортифікацій – все-таки українські війська потіснили росіян”, – сказав генерал.
А також наголосив, що те, що зробили військовослужбовці ЗСУ, можливо, жодна армія світу такого не могла зробити.
Одначе, на думку Віктора Муженка, ті очікування, які сформувала потужна інформаційна підтримка, на жаль, не стали реальністю для України. І це багатьох розчарувало.
“Концентрації військ, відповідно, у нас не було. До тих всіх несприятливих умов, які я назвав, не було і чисельної переваги. А якщо вона і була, то незначна – десь 1:1, 1,2:1 на нашу користь. Це не та перевага, яка повинна бути при проведенні таких наступальних операцій. І мене здивувало в статті генерала Залужного, що він посилається на якісь розрахунки, які надали партнери, за якими українські війська повинні були вже три-чотири рази зайти в Крим і повернутись назад”, – сказав ексначальник Генштабу ЗСУ.
Окрім цього, Віктор Муженко прокоментував заяву нардепки від “Слуги народу” Мар’яни Безуглої щодо того, що головком ЗСУ Валерій Залужний нібито “не зміг надати план задуму на 2024 рік”.
“Ну, по-перше, треба розуміти, що такого документа, який називається “план війни”, його не існує в природі взагалі. Є план оборони України. Це комплексний документ, який стосується практично всіх міністерств – і закордонних справ, і внутрішніх справ, і економіки, і фінансів, інших державних структур. І це все зводиться Міністерством оборони в єдиний документ, який називається план оборони України, який розглядається на засіданні Ради національної безпеки і оборони України і затверджується президентом”, – сказав генерал Муженко.
Він додав, що також є документ суто військовий, який не увійшов у цей комплект. Це стратегічний замисел застосування Збройних сил, який розробляється Генеральним штабом, підписується головнокомандувачем, погоджується з міністром оборони і представляється на затвердження президенту. І після його затвердження відпрацьовується план застосування Збройних сил. Це теж комплексний документ.
За словами Муженка, у такий спосіб, всі решта посадових осіб відокремлюються від ознайомлення з цим документом, і їм доводиться тільки та частина, яка їх стосується. І є тільки кілька осіб – їх можна перерахувати на пальцях однієї руки – які мають допуск в повному обсязі до такого документа.
“То який документ повинен бути представлений Верховній Раді чи на комітеті з питань національної безпеки і оборони? Те, що зараз заявляють, ну це просто навіть не непрофесіоналізм, це повне нерозуміння ситуації і питань стратегічного оборонного планування. Тому всі ці наїзди – це теж елемент якоїсь інформаційної операції”, – наголосив ексначальник Генштабу ЗСУ.
- 26 листопада народна обраниця від “Слуги народу”, членкиня Комітету нацбезпеки, оборони та розвідки Марʼяна Безугла заявила, що Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний має піти у відставку. На думку Безуглої Головнокомандувач ЗСУ “не зміг надати план задуму на 2024 рік”.
- Безугла засумнівалась, що Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в умовах війни мав час на написання наукових статей та дисертації.
- Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк запевнив, що конфлікту між Президентом України Володимиром Зеленським та Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним не існує.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.