У Польщі визнали «гуманною» депортацію українців у межах операції «Вісла»: історики обурені

Джерело: Центр досліджень визвольного руху
На початку грудня в Польщі завершилося розслідування справи про так звану операцію “Вісла” – масову депортацію українців, що проживали у південно-східних районах Польщі, у 1947 році.
Щодо позиції Польщі, прокурор Інституту національної пам’яті (ІНП) припинив слідство, стверджуючи, що “військова операція відбувалася гуманним чином” та мала “попереджувальний та охоронний характер”. Зазначено, що “не було виявлено дій, які б завдавали громадську або приватну шкоду”.
Проте українські історики виступають проти такого рішення, стверджуючи, що воно є політично мотивованим та не має юридичної обґрунтованості.
Центр досліджень визвольного руху, представник Європейської платформи пам’яті та сумління, прокоментував рішення прокурора ІНП, вказавши на наявність доказів примусової депортації національних груп населення та порушень міжнародного права.
“Докази однозначно вказують, що акція “Вісла” мала примусовий характер (відбувалася всупереч волі населення та із застосуванням військових підрозділів), стосувалася переміщення груп населення за національною ознакою (етнічні українці чи члени змішаних польсько-українських сімей) із районів, у яких вони на той момент переживали на законних підставах, а також проводилась за відсутності підстав, які допускаються міжнародним правом”, – наголосили історики.
Українські історики вважають, що дії польських комуністів, проведені у межах операції “Вісла”, мають всі ознаки злочину проти людяності. Вони наголошують на фактах тортур, катувань та переслідування цивільного населення.
“До поміщених до концентраційного табору у Явожно осіб застосовувались тортури та катування, а заборона повертатись під загрозою повторної депортації або концентраційного табору була переслідуванням групи, яка підлягає ідентифікації, з національних мотивів у зв’язку з проведенням депортації та примусового переміщення цієї групи. Усе це згідно з нормами міжнародного права – ознаки злочину проти людяності», – пояснює юрист та історик Сергій Рябенко, представник від України в міжнародному проєкті International Justice for the Communist Crimes of the Platform of European Memory and Conscience”, – йдеться у повідомленні.
Польські історики та інтелектуали також висловили протест щодо рішення ІНП, визнавши його скандальним та вимагаючи однозначної оцінки подій “Вісла” як злочину.
Що таке операція або акція “Вісла”
Ці історичні події були етнічними чистками, які відбулися протягом квітня-липня 1947 року за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, Польщі та Чехословаччини. За допомогою військ комуністичні режими примусово депортували приблизно 150 тисяч українців (згідно з деякими даними – 482 тисячі осіб) з їхніх етнічних територій, таких як Лемківщина, Надсяння, Підляшшя і Холмщина. Їх відвезли на територію західної та північної частини польської держави, що до 1945 року входила до складу Німеччини.
Майже 4 тисячі осіб були ув’язнені в концтаборі Явожно, де вони систематично зазнавали знущань та катування, що призвело до загибелі близько 200 полонених. Ті, хто виступали проти депортацій, ставали об’єктом страти. Крім того, польські військові вбили 1 509 українських повстанців.
У результаті операції “Вісла” українці були позбавлені власних земель, ліквідовано школи та освітньо-просвітницькі заклади на етнічних територіях, а також греко-католицька церква.
Акція включала масове застосування насильства проти українського населення. Польська комуністична міліція забезпечувала озброєння польських селян-шовіністів, які знищували цілі села, вбиваючи і дітей, і жінок.
- На польсько-українському кордоні протестувальники з партії “Конфедерація” заблокували перевезення нових патрульних катерів для України, наданих американською компанією SAFE Boats International.
- Міністр інфраструктури Польщі Алвін Гаджадхур в суботу, 2 грудня, повідомив, що контроль, який зараз здійснюється на польсько-українському кордоні, буде посилено.
- Україна та Польща підписали угоду на виробництво і постачання ще 56 самохідних гаубиць Krab.
У США лікарі за допомогою риб’ячої шкіри загоїли глибоку рану на шиї недоношеної Еліани Девос.
У Великій Британії відкликали понад 11 тисяч флаконів очних крапель Zaditen через проблеми на виробництві, що могло призвести до нестерильності препарату.
Канадський попспівак Джастін Бібер неочікувано для шанувальників представив свій новий музичний альбом під назвою “Swag”.
Федеральний апеляційний суд США у Вашингтоні відхилив угоду про визнання вини Халіда Шейха Мохаммеда — головного обвинуваченого в організації терактів 11 вересня 2001 року.
Співробітники Служби безпеки України під час проведення спецоперації ліквідували агентів російських спецслужб, які за завданням ФСБ РФ здійснили убивство полковника СБУ в Києві.