У Росії фіксують зростання дефіциту робочої сили, зокрема й через війну в Україні – ISW
Джерело: Інститут вивчення війни
Фахівці ISW зауважили, що в Росії продовжують фіксувати дефіцит робочої сили. Одна із причин – повномасштабна війна РФ проти України. Фахівці пояснили, як це вплине на економіку РФ.
4 грудня російська консалтингова група “Яков и партнеры” зафіксувала зростання дефіциту робочої сили на внутрішньому виробництві, який, ймовірно, виросте до 2-4 мільйонів працівників до 2030 року, 90% з яких, ймовірно, будуть малокваліфікованими працівники критичних виробництв.
У групі зазначили, що цей дефіцит поставок спричинить підвищення зарплат працівників, яке випередить зростання ВВП і зробить російські компанії ще менш привабливими для іноземних інвестицій.
Російське пропагандистське видання РБК, посилаючись на російських економічних експертів, повідомило, що цю проблему можна розв’язати лише шляхом покращення взаємодії між російським бізнесом і державою, зокрема через спеціальні програми репатріації росіян, які втекли з країни через війну, і програми залучення “висококваліфікованих кадрів” – мігрантів з інших країн.
Фахівці ISW додали, що раніше вже повідомляли про те, що РФ зіштовхується з нестачею як кваліфікованої, так і некваліфікованої робочої сили. Ця проблема ще більше ускладнюється непослідовними та часто підбурливими повідомленнями Кремля про росіян, які втекли з Росії через війну та проти трудових мігрантів усередині Росії.
“Російська економіка, ймовірно, продовжуватиме боротися з конкуруючими бажаннями Кремля зміцнити виробництво сили та промисловий потенціал Росії, одночасно позбавляючи прав ключових груп працівників, що, ймовірно, призведе до подальших занепокоєнь щодо російського економічного виробництва та потенційних соціальних невдоволень”, – резюмували експерти.
- За даними українських розвідників у Росії фіксується зростання соціальної напруги у суспільстві. Зокрема мовиться про європейську частину РФ.
Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні.
В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.
Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.