Україна і Швеція обговорюють можливу передачу літаків Gripen для ЗСУ

Джерело: Міноборони
Україна і Швеція обговорюють потенційне надання Збройним силам України літаків Gripen та іншої допомоги.
Зокрема представники країн обговорюють спільну роботу у сфері інновацій, досвіду, здобутого під час бойових дій, а також питання військової допомоги й оборонні теми загалом.
Про це йшлося під час зустрічі міністра оборони України Рустема Умєрова, заступника міністра оборони України генерал-лейтенанта Івана Гаврилюка та Верховного Головнокомандувача Збройних сил Швеції генерала Мікаеля Бюдена.
“Триває плідна двостороння робота щодо передачі нам літаків Gripen”, – сказав Іван Гаврилюк.
Заступник міністра додав, що є “певні питання, пов’язані з НАТО”, однак висловив сподівання, що “спільними зусиллями у нас вийде отримати ці літаки”.
Головнокомандувач Збройних сил Швеції генерал Мікаель Бюден, який очолював шведську делегацію, зазначив, що питання передачі літаків Gripen Україні обговорюється як на політичному, так і на військовому операційному рівні.
“Я знаю, що діалог між нашими країнами триває. Тож ми в очікуванні політичних рішень”, – сказав генерал Бюден.
- Шведський високотехнологічний винищувач Saab JAS 39 Gripen, розроблений під час холодної війни з СРСР, може вперше зіштовхнутися у гарячому конфлікті з Москвою.
- На пресконференції з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном президент України Володимир Зеленський зазначив, що була деталізована домовленість щодо спільного виробництва бойових машин піхоти CV90 в Україні, локалізації виробництва та ремонтів.
- Міністри закордонних справ України та Швеції Дмитро Кулеба і Тобіас Біллстрьом домовилися розпочати переговори щодо укладення двосторонньої угоди про гарантії безпеки.
15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.
15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.
Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.
15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.
Верховна Рада 15 травня підтримала законопроєкт №10355, котрим пропонують зменшити розмір пенсій для осіб, засуджених за злочини проти національної безпеки України.