Україна і Швеція обговорюють можливу передачу літаків Gripen для ЗСУ

Джерело: Міноборони
Україна і Швеція обговорюють потенційне надання Збройним силам України літаків Gripen та іншої допомоги.
Зокрема представники країн обговорюють спільну роботу у сфері інновацій, досвіду, здобутого під час бойових дій, а також питання військової допомоги й оборонні теми загалом.
Про це йшлося під час зустрічі міністра оборони України Рустема Умєрова, заступника міністра оборони України генерал-лейтенанта Івана Гаврилюка та Верховного Головнокомандувача Збройних сил Швеції генерала Мікаеля Бюдена.
“Триває плідна двостороння робота щодо передачі нам літаків Gripen”, – сказав Іван Гаврилюк.
Заступник міністра додав, що є “певні питання, пов’язані з НАТО”, однак висловив сподівання, що “спільними зусиллями у нас вийде отримати ці літаки”.
Головнокомандувач Збройних сил Швеції генерал Мікаель Бюден, який очолював шведську делегацію, зазначив, що питання передачі літаків Gripen Україні обговорюється як на політичному, так і на військовому операційному рівні.
“Я знаю, що діалог між нашими країнами триває. Тож ми в очікуванні політичних рішень”, – сказав генерал Бюден.
- Шведський високотехнологічний винищувач Saab JAS 39 Gripen, розроблений під час холодної війни з СРСР, може вперше зіштовхнутися у гарячому конфлікті з Москвою.
- На пресконференції з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном президент України Володимир Зеленський зазначив, що була деталізована домовленість щодо спільного виробництва бойових машин піхоти CV90 в Україні, локалізації виробництва та ремонтів.
- Міністри закордонних справ України та Швеції Дмитро Кулеба і Тобіас Біллстрьом домовилися розпочати переговори щодо укладення двосторонньої угоди про гарантії безпеки.
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що, мовляв, “денацифікація” має бути проведена не лише в Україні, а й в усіх країнах Європи, де спостерігаються ознаки “ідеології нацизму”.
29 квітня Верховний Суд ЄС постановив, що програма Мальти з продажу громадянства в обмін на інвестиції порушує право ЄС і має бути скасована.
Сестра очільника Російського фонду прямих інвестицій Кирила Дмитрієва, який за дорученням президента РФ Володимира Путіна вів переговори з представниками адміністрації президента США у Вашингтоні, відвідала Україну в лютому 2025 року за американським паспортом.
Прем’єр-міністр Чорногорії Мілойко Спаїч анонсував перевірку всіх випадків присвоєння почесного громадянства країни. Ініціатива пов’язана з сумнівами щодо обґрунтованості частини таких рішень, серед яких — надання статусу відомій російській пропагандистці, ведучій “Первого канала” Катерині Андрєєвій.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 29 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 75 бойових зіткнень.