Люди, які рано прокидаються, можуть бути нащадками неандертальців — дослідження

Джерело: The Washington Post

У Genome Biology and Evolution опублікували дослідження, де стверджувалося, що люди, які рано прокидаються, можуть бути нащадками неандертальців. Вчені виявили, що ДНК неандертальця, яка залишається в сучасній людині через схрещування, має значний і спрямований вплив.

Смітсонівський національний музей природної історії нагадав, що найближчим вимерлим родичем людини є неандертальці. Вони мали фізичні особливості, як більші носи, кутові вилиці та кремезне тіло. Ще вони користувалися складними знаряддями, керували вогнем, були вправними у полюванні, носили одяг і жили в укриттях.

“Зокрема, ДНК неандертальця, яка асоціюється з хронотипом, постійно підвищує схильність бути ранковою людиною”, — написав співавтор дослідження Тоні Капра, доцент кафедри епідеміології та біостатистики Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

Під час перенаселення на інші території відбувалося схрещування між різними видами наших предків. Це створило можливість для людей отримати генетичні варіанти, які вже адаптовані до цих нових середовищ. Вчений вказав, що у “вищих широтах спостерігається більше сезонних коливань у циклах світла/темряви протягом року, ніж у більш екваторіальних широтах”.

Дослідження показало, що “ранковий режим” пов’язаний із “прискореним темпом циркадної мережі генів”. Відкриття може краще дати зрозуміти свій режим сну, оскільки позмінна робота та залежність від екранів або інших технологій впливають на вроджені звички спати.

Висновки щодо дослідження зробили завдяки півмільйонам добровольцям, які ділися своїми деідентифікованими генетичними даними.

“Схильність бути ранковою людиною могла бути еволюційно корисною для наших предків, які жили у вищих широтах Європи, і, в такий спосіб, була б генетичною характеристикою неандертальця, яку варто зберегти”, — йдеться в дослідженні.

Наявність ДНК неандертальця в деяких частинах нашого геному може принести користь, наприклад, імунній системі, обміну речовин, волоссю та шкірі, писав Капра.

“Ми не вважаємо, що бути ранковою людиною насправді корисно, але це насправді сигнал про наявність циркадного годинника, який краще адаптується до змін рівня освітлення”, — сказав дослідник. “Наявність швидшого годинника також призводить до того, що ви встаєте раніше”.

У дослідженні вказали, що наявність слідів ДНК неандертальця — це лише один елемент, який може визначити ваші звички спати. Загалом на звичку прокидатися рано впливають низка інших факторів, як сотні різних генів, а також екологічні та культурні фактори.

Попри відведення військ з півночі Сирії після падіння режиму Башара Асада, Росія поки не поспішає залишати авіабазу Хмеймім у Латакії та військово-морську базу в Тартусі, повідомили агентству Reuters чотири сирійські посадовці.

15 грудня, під час першого візиту на французький острів Корсика, Папа Римський Франциск згадав російський народ у полуденній молитві про мир у кафедральному соборі міста Аяччо.

Мешканець Каліфорнії випадково став власником унікальних касет із невиданими піснями американського співака Майкла Джексона 1989–1991 років.

14 грудня в американському штаті Нью-Йорк закрили злітно-посадкові смуги міжнародного аеропорту Стюарт через активність невідомих безпілотників у повітряному просторі.

ФІФА прокоментувала публікацію карти України без тимчасово окупованого Росією Криму під час жеребкування кваліфікації чемпіонату світу 2026 року.