Сьогодні 86-та річниця з дня народження В’ячеслава Чорновола

Джерело: Букви
Сьогодні, 24 грудня, в Україні відзначають 86-ту річницю з дня народження В’ячеслава Чорновола — українського політика, державного та громадського діяча, одного із лідерів українського правозахисного руху, очільника Народного Руху України.
Народився Чорновіл у селі Єрки на Київщині (нині Черкащина) в родині вчителів. У 1955 році вступив до Київського державного Університету імені Тараса Шевченка на філологічний факультет, згодом перевівся на факультет журналістики.
З травня 1963-вересень 1964 року жив у Вишгороді та працював на будівництві Київської ГЕС.
Започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників, який протистояв чинному комуністичному режиму, виступаючи за відродження України, її мови, культури та державного суверенітету. Брав активну участь у діяльності Київського клубу творчої молоді (КТМ).
4 вересня 1965 року виступив у кінотеатрі “Україна” на прем’єрі фільму Сергія Параджанова “Тіні забутих предків” разом з Іваном Дзюбою та Василем Стусом, висловивши протест проти арештів української інтелігенції.
Тричі був ув’язнений за “антирадянську пропаганду” (1967-1969, 1972-1979 1980-1988), провівши у неволі більше 15 років.
Уже в незалежній Україні став ініціатором проголошення Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення Незалежності України.
В’ячеслав Чорновіл загинув 25 березня 1999 року за нез’ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем.
- 29 років тому, 5 грудня, США, Велика Британія та Росія у Будапешті (Угорщина) підписали меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав в обмін на відмову України від ядерної зброї.
У вівторок, 1 липня, Данія офіційно розпочала головування в Раді Європейського Союзу, яке триватиме до 31 грудня 2025 року.
За червень загальні втрати живої сили російських окупантів склали 32 420 осіб.
Журналістка Євгенія Моторевська поділилася особистою історією про перехід на українську мову після впливу тотальної русифікації.
Керівник російського “Сбербанку” Герман Греф визнав, що через зростання військових витрат, інфляцію та високу ключову ставку економіку РФ очікують серйозні фінансові труднощі.
Великий Бар’єрний риф – найбільша жива структура на планеті – опинився під загрозою зникнення. Через глобальне потепління корали в усьому світі зазнають масового знебарвлення, втрачають кольори і врешті гинуть. Вчені в Австралії намагаються знайти нестандартні способи збереження рифів – зокрема, вивчають витривалі види коралів, вирощують їх у лабораторіях і навіть експериментують із кораловими “добавками”.