У Time опублікували список «10 головних глобальних ризиків 2024 року»
Джерело: Time
У 2023 році акцент було зосереджено на двох війнах (Росія проти України та на Близькому Сході (ХАМАС проти Ізраїлю). У 2024 році ці протистояння розширяться, натомість третя “війна” – Сполучені Штати проти самих себе – становить найбільший глобальний ризик. Журнал Time оприлюднив список: “Топ-10 глобальних ризиків 2024 року”. Третє місце у переліку посіла “Розділена Україна”.
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну залишається історичною поразкою. Водночас НАТО посилюється новими членами – Фінляндією та Швецією. Своєю чергою, ЄС відкрив процес вступу Україні. Натомість Росія зіштовхнулася з низкою нових санкцій, а половину російських активів заморозили – кошти, ймовірно, використають для відновлення України. Європа більше не купує російські енергоносії, та стає все менш залежною від РФ.
Україна відчайдушно потребує додаткових військ.
Цього року Україну може бути де-факто розділено, і Росія тепер має ініціативу на полі бою та матеріальну перевагу. 2024 рік є переломним моментом у війні: і якщо Україна не розв’яже свої кадрові проблеми, не збільшить виробництво зброї та найближчим часом не розробить реалістичну військову стратегію, її територіальні втрати можуть виявитися постійними та цілком можуть збільшитися, – зазначили в огляді.
Вважається, що цього року Київ змушений буде піти на більші військові ризики, включаючи удари по більшій кількості цілей у Росії, що спровокує відповідь Росії та може втягнути НАТО у війну.
Список глобальних ризиків The Time на 2024 рік:
- Політична криза та розкол у США через президентські вибори.
- Розширення бойових дій на Близькому Сході.
- Розділена Україна.
- Некерований ШІ.
- Вісь ізгоїв: Росія, Північна Корея та Іран посилюватимуть можливості одне одного та діятимуть все більш скоординованими та руйнівними способами на глобальній арені.
- Ніякого відновлення Китаю.
- Боротьба за критичні корисні копалини.
- Глобальний інфляційний шок, який почався в 2021 році, продовжить чинити економічний і політичний тиск у 2024 році.
- Ель-Ніньо повертається. Екстремальні погодні явища, що спричинять відсутність продовольчої безпеки, посилять нестачу води, порушать логістику, розповсюдять хвороби та сприятимуть міграції та політичній нестабільності.
- Невизначеність та витрати для компаній та корпорацій.
- Представник Пентагону у справах Китаю, Тайваню та Монголії Майкл Чейз провів зустріч із заступником директора Управління міжнародного військового співробітництва Центральної військової комісії Китаю Сун Яньчао, у межах 17 переговорів США та КНР стосовно координації оборонної політики на 2024 рік.
- Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл назвав Китай, Росію та Іран новою “віссю зла” і зазначив, що вони є безпосередніми загрозами для США.
- За словами американських посадовців та представників галузевих служб безпеки, китайські військові нарощують можливості для виведення з ладу основних об’єктів інфраструктури США.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сподівається, що засідання Ради Україна-НАТО 10 січня супроводжуватиметься швидкими зобов’язаннями посилити протиповітряну оборону країни, аби відбити хвилі масованих ракетних атак РФ.
- 2023 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень, що призвело до того, що світ наблизився до межі глобального потепління.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.
Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.