У Time опублікували список «10 головних глобальних ризиків 2024 року»

Джерело: Time

У 2023 році акцент було зосереджено на двох війнах (Росія проти України та на Близькому Сході (ХАМАС проти Ізраїлю). У 2024 році ці протистояння розширяться, натомість третя “війна” – Сполучені Штати проти самих себе – становить найбільший глобальний ризик. Журнал Time оприлюднив список: “Топ-10 глобальних ризиків 2024 року”. Третє місце у переліку посіла “Розділена Україна”.

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну залишається історичною поразкою. Водночас НАТО посилюється новими членами – Фінляндією та Швецією. Своєю чергою, ЄС відкрив процес вступу Україні. Натомість Росія зіштовхнулася з низкою нових санкцій, а половину російських активів заморозили – кошти, ймовірно, використають для відновлення України. Європа більше не купує російські енергоносії, та стає все менш залежною від РФ.

Україна відчайдушно потребує додаткових військ.

Цього року Україну може бути де-факто розділено, і Росія тепер має ініціативу на полі бою та матеріальну перевагу. 2024 рік є переломним моментом у війні: і якщо Україна не розв’яже свої кадрові проблеми, не збільшить виробництво зброї та найближчим часом не розробить реалістичну військову стратегію, її територіальні втрати можуть виявитися постійними та цілком можуть збільшитися, – зазначили в огляді.

Вважається, що цього року Київ змушений буде піти на більші військові ризики, включаючи удари по більшій кількості цілей у Росії, що спровокує відповідь Росії та може втягнути НАТО у війну.

Список глобальних ризиків The Time на 2024 рік:

  1. Політична криза та розкол у США через президентські вибори.
  2. Розширення бойових дій на Близькому Сході.
  3. Розділена Україна.
  4. Некерований ШІ.
  5. Вісь ізгоїв: Росія, Північна Корея та Іран посилюватимуть можливості одне одного та діятимуть все більш скоординованими та руйнівними способами на глобальній арені.
  6. Ніякого відновлення Китаю.
  7. Боротьба за критичні корисні копалини.
  8. Глобальний інфляційний шок, який почався в 2021 році, продовжить чинити економічний і політичний тиск у 2024 році.
  9. Ель-Ніньо повертається. Екстремальні погодні явища, що спричинять відсутність продовольчої безпеки, посилять нестачу води, порушать логістику, розповсюдять хвороби та сприятимуть міграції та політичній нестабільності.
  10. Невизначеність та витрати для компаній та корпорацій.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.