21 січня – річниця символічного ланцюга злуки «Українська хвиля»

Джерело: Букви
21 січня 1990 року відбулася одна з найбільших у Центральній та Східній Європі масових акцій – символічний ланцюг злуки “Українська хвиля” від Києва до Львова як символ єдності східних і західних земель України та знак вшанування проголошення Акта Злуки.
Подія стала однією з перших масових акцій, організованих новоствореним Народним Рухом України за перебудову. Організатори залучили автобуси для перевезення учасників акції на ділянки маршруту за межами населених пунктів. На акцію люди прийшли із саморобними плакатами та блакитно-жовтими прапорами.
Відомо, що офіційно “ланцюг злуки” називався “між Львовом і Києвом”, але початком основного “ланцюга” було місто Стрий на Львівщині. Від нього також простягалися ще два “ланцюги” – до Івана-Франківська та на Закарпаття. При цьому додати до “ланцюга” Івано-Франківськ було важливо, оскільки саме це місто було столицею ЗУНР в 1919 році. Так, “живий ланцюг” простягався практично на 700 км.
За різними оцінками, участь в акції взяло від 400 тисяч до 3 мільйонів людей. Завершилася акція велелюдним мітингом на Софіївському майдані.
Варто зауважити, що ідея такого ланцюга, як й ідея самого Руху (так само, як і назва) були запозичені з Прибалтики, а конкретніше — з діяльності литовської організації “Саюдіс”, що в перекладі й означає “рух”.
Саме в Прибалтиці 23 серпня, у 50-річчя підписання пакту Ріббентропа-Молотова було утворено живий ланцюг від Таллінна через Ригу до Вільнюса. Ця акція мала назву “Балтійський шлях”. На відміну від українського, балтійський ланцюг тривав усього кілька хвилин — люди взялися за руки і вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв радянського режиму.
Тоді як “Українська хвиля” трималася більше години і була досить неоднорідною: якщо у великих містах люди не поміщалися в ланцюг, то між деякими містами й селами відстань між учасниками акції була до 50 м.
- 15 січня 1871 року народився Агатангел Юхимович Кримський — за життя він опанував майже 60 мов і знав усі діалектні особливості української мови, зробивши значний внесок в українське й російське сходознавство та україністику.
Державний секретар США Марко Рубіо повідомив про закриття підрозділу, що займався протидією іноземній дезінформації.
У Франції під час сеансу кріотерапії в спортзалі загинула 29-річна жінка, яка задихнулася внаслідок витоку азоту. Ще одна постраждала перебуває в реанімації.
Російський “Газпром” після рекордних збитків і втрати європейського ринку почав виробляти пральні машини та холодильники. Для цього компанія використовує заводи німецького концерну Bosch.
Обвинувальний акт Петру Порошенку у так званій “вугільній справі” незаконний, про це повідомили адвокати п’ятого президента України.
Очільник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький пропонує перейменувати вулицю Володимира Винниченка у Львові.