Адміністрація Трампа надала Україні третій «покращений» проєкт угоди про надра – Axios
Джерело: Axios
Адміністрація Трампа передала Україні “покращений” проєкт угоди між країнами про рідкісноземельні метали після того, як Володимир Зеленський розлютив президента Дональда Трампа, відхиливши його початкову пропозицію, повідомили український та американський посадовці, а також три обізнані джерела. З’ясувалося, що це вже третій запропонований проєкт угоди. Спершу український президент відмовився підписувати угоду через “нестачу часу на ознайомлення”, тоді як вже у Мюнхені, отримавши другу угоду з пом’якшеними пунктами, вказав, що взагалі “не має права” підписувати таку угоду без нібито погодження Радою. До цього Зеленський не поінформував партнерів про “такі деталі” попри те, що сам запропонував українські надра в обмін на допомогу.
Спір стосовно надр став каталізатором ширшої кризи у відносинах між державами цього тижня. Трамп назвав Зеленського “диктатором”, який обрав війну з Росією, а Зеленський звинуватив Трампа у вірі в російську “дезінформацію”.
Джерела з обох сторін зараз вважають, що укладення угоди стало більш ймовірним. За словами одного з них, кілька помічників Зеленського порадили йому підписати оновлену пропозицію, щоб уникнути подальших конфліктів із Трампом і дозволити американському президенту виправдати подальшу підтримку України.
Був значний прогрес у новому проєкті, і він відповідає українському законодавству, — зазначив співрозмовник.
На брифінгу в четвер радник з національної безпеки Майк Волтц заявив, що Зеленський має “повернутися за стіл переговорів” щодо питання мінералів.
Це переговори. І в переговорах треба вести переговори. Україна хоче вести переговори щодо мінералів, тому ми про це говоримо, — сказав представник Білого дому.
Україна володіє значними запасами рідкісноземельних мінералів, які є критично важливими для найбільш сучасних технологій у світі. Загальна вартість цих мінералів може сягати трильйонів доларів.
Угода з мінералами не пов’язана прямо з мирним врегулюванням війни РФ проти України, але ці дві теми цього тижня переплелися в драматичній манері.
Ідею економічного партнерства між Україною та США озвучили вперше минулого вересня під час зустрічі Зеленського з Трампом у Нью-Йорку.
Минулого тижня, за три години до того, як глава Мінфіну США Скотт Бессент прибув на зустріч із Зеленським у Київ, американський посол передав проект угоди про співпрацю в галузі видобутку мінералів. Оригінальний проект угоди передбачав, що 50% доходів від видобутку спрямовуватимуть на користь США, угода підпадає під юрисдикцію нью-йоркського суду, а також переглядаються всі інші торгові угоди України.
Під час їх зустрічі Бессент сказав Зеленському, що Трамп наполягає на підписанні угоди негайно. Зеленський відповів, що він не може підписати угоду, яку тільки що отримав.
Скотт Бессент насправді поїхав туди і його там не дуже привітно прийняли, оскільки фактично йому сказали “ні”, — заявив Трамп у середу. — Він повернувся ні з чим. Вони не підписали документ.
Кілька днів по тому, коли Зеленський зустрічався з віцепрезидентом Венсом і держсекретарем Марко Рубіо в Мюнхені, вони представили йому менш обов’язковий проєкт меморандуму про співпрацю в галузі видобутку мінералів, повідомив український посадовець. Тоді Зеленський заявив Вансу і Рубіо, що не може підписати, оскільки згідно з українською конституцією, таку угоду має схвалити парламент.
Це стало для нас новиною, що команда Зеленського ніколи не повідомляла нам про це до цієї зустрічі, — пояснив посадовець адміністрації Трампа. — Це виглядало як відсутність доброї волі.
Позиція Зеленського щодо угоди про надра була однією з причин, які роздратували Трампа та інших старших американських посадовців і посилили існуючу напругу щодо зустрічі США і Росії в Саудівській Аравії.
Ми запропонували США спільно інвестувати в економіку України та природні ресурси і стати партнером у майбутньому України. Це найкраща безпекова гарантія, яку вони можуть сподіватися отримати. Більше, ніж ще одна партія боєприпасів. Чому ми отримуємо опір і погрози в пресі? Це неприйнятно. Вони мають знизити цей тон. Треба твердо подивитися на ситуацію і підписати цю угоду, — зазначив радник з нацбезпеки Волтц.
Днями президент Володимир Зеленський заявив, що доручив міністрам не підписувати угоду про доступ США до українських рідкісноземельних металів, оскільки, за його словами, документ був занадто орієнтований на інтереси Вашингтона, натомість, нібито, не надавав гарантій безпеки для України.
Трамп заявив у середу ввечері, що намагається “реанімувати” угоду щодо мінералів. Джерела поінформували, що США представили Україні оновлену версію угоди, яка враховує деякі занепокоєння Зеленського.
Інше джерело зазначило, що деякі пункти, які непокоїли українську сторону, зокрема питання юрисдикції Нью-Йоркського суду, вилучили.
Зеленський зустрівся в четвер у Києві з американським спецпредставником Кітом Келлогом, де обговорював угоду, ситуацію на фронті, обмін полоненими та гарантії безпеки для України в межах майбутньої мирної угоди.
Після зустрічі Зеленський зробив заяву, подякувавши США за допомогу та двопартійну підтримку.
Україна готова до сильної, ефективної інвестиційної та безпекової угоди з президентом США. Ми запропонували найшвидший і найбільш конструктивний шлях досягнення результатів. Наша команда готова працювати 24/7, — сказав він.
Волтц прокоментував, що Келлог допоміг Зеленському усвідомити необхідність завершити війну.
Читайте також: Зеленський «міг припуститися стратегічної помилки» щодо угоди про корисні копалини — FT
3 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про пропозицію Вашингтона продовжити військову допомогу Україні в обмін на рідкісноземельні метали.
Згодом він повідомив, що Україна “по суті погодилась” надати Штатам доступ до своїх рідкісноземельних металів. За його словами, мовиться про ресурси на 500 млрд доларів. В інтерв’ю Брету Баєру, ведучому “Спеціального репортажу” на Fox News, Трамп зауважив, що Україна – надзвичайно цінна територія з погляду рідкісноземельних металів, нафти та газу, а також інших речей.
Трамп наполягає, що Сполучені Штати повинні отримати українські ресурси незалежно від того, чи буде успішною майбутня мирна угода між Україною та Росією. Він пояснив це тим, що США вже надали Україні понад 300 млрд доларів, що набагато більше, порівняно з іншими країнами, які також допомагають боротись з російською агресією.
Разом з тим варто відзначити, що глава МЗС Естонії Маргус Цакхна заявив, що його країні варто запропонувати США свої рідкісноземельні метали вслід за Україною.
- Спецпредставник США з питань російсько-української війни Кіт Келлог сподівається, що за 100 днів можна буде досягти прогресу щодо припинення війни в України.
- Президент Франції Емманюель Макрон 19 лютого наголосив, що Україна має брати активну участь у будь-яких мирних переговорах, а її права повинні бути повністю дотримані. Відповідну заяву глава Франції зробив на тлі занепокоєння через переговори між США та Росією.
- Глава Литви Гітанас Науседа закликав союзників до рішучих дій для підтримки України та зміцнення безпеки Європи.
Нещодавно глава Білого дому Дональд Трамп фактично звинуватив українську владу у розв’язанні війни з Росією, тоді як наступного дня назвав диктатором президента України. У відповідь на підтримку Зеленського висловилися демократи та навіть дехто з членів республіканської партії.
Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес планує вже незабаром відвідати Україну, так висловлюючи підтримку українському народу.
Російський актор Дмитро Пєвцов отримав заочний термін ув’язнення за пропагування війни РФ проти України.
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що немає потреби нікому в його країні пояснювати, хто почав російсько-українську війну, або яку загрозу становить Росія. Так він прокоментував заяви Трампа щодо звинувачення української влади у тому, що вона не домовилася з Кремлем.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 лютого. З початку доби відбулося 112 бойових зіткнень.