Зеленський «міг припуститися стратегічної помилки» щодо угоди про корисні копалини — FT

Джерело: Financial Times

Президент України Володимир Зеленський “міг припуститися стратегічної помилки” щодо угоди зі США про рідкісноземельні метали, стверджують джерела Financial Times серед українських та європейських чиновників.

Неназвані чиновники в спілкуванні з FT припустили, що президент України зробив помилку, коли не назвав Сполученим Штатам свою ціну.

“Очевидно, що це було написано як приманка для (президента США Дональда — ред.) Трампа. Але відсутність деталей означала, що Трамп міг по суті назвати свою ціну”, — сказав високопоставлений чиновник ЄС.

Він зазначив, що “дехто з оточення Зеленського шкодує про те, як цю пропозицію зробили”, оскільки “вони втратили контроль над наративом”.

Український же чиновник зауважив, що Зеленський мав чітко заявити, що ці ресурси пов’язані з майбутніми гарантіями американської допомоги у сфері безпеки.

FT повідомляє, що зараз команда Зеленського намагається висунути керівництву США “привабливу контрпропозицію”.

Водночас підхід Трампа до угоди розлютив союзників США у Європі. Наприклад, канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав такий підхід егоїстичним.

Офіційні особи на Мюнхенській конференції з безпеки порівняли підхід США з “тактикою мафіозного шантажу”, “лихварством” і “колоніалізмом”.

“Одна справа сказати, що ми допоможемо вам звільнити вашу землю, а потім експлуатувати ресурси під землею. Зовсім інша — вимагати: “Сплатіть цей рахунок за допомогу, яку ми вже надали”, — підкреслив інший європейський чиновник.

Що передувало

3 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про пропозицію Вашингтона продовжити військову допомогу Україні в обмін на рідкісноземельні метали.

В України є цінні рідкісноземельні метали, і я хочу, аби Україна надала нам рідкісноземельні метали, – заявив Трамп.

Згодом він повідомив, що Україна “по суті погодилась” надати Штатам доступ до своїх рідкісноземельних металів. За його словами, мовиться про ресурси на 500 млрд доларів. В інтерв’ю Брету Баєру, ведучому “Спеціального репортажу” на Fox News, Трамп зауважив, що Україна – надзвичайно цінна територія з погляду рідкісноземельних металів, нафти та газу, а також інших речей.

Трамп наполягає, що Сполучені Штати повинні отримати українські ресурси незалежно від того, чи буде успішною майбутня мирна угода між Україною та Росією. Він пояснив це тим, що США вже надали Україні понад 300 млрд доларів, що набагато більше, порівняно з іншими країнами, які також допомагають боротись з російською агресією.

12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент відвідав Київ для переговорів щодо угоди про корисні копалини.

Пізніше Володимир Зеленський заявив, що доручив міністрам не підписувати угоду про доступ США до українських рідкісноземельних металів, оскільки, за його словами, документ був занадто орієнтований на інтереси Вашингтона натомість нібито, не надавав гарантій безпеки для України.

У Білому домі рішення Зеленського назвали “недалекоглядним”.

Під час розмови глава РФ Володимир Путін погодився на обмежене припинення вогню, а не на повноцінне, на якому наполягали США і яке Україна вже прийняла.

За повідомлення ЗМІ, президент РФ Володимир Путін вимагає, аби під час 30-денного перемир’я Україна не отримувала озброєння від своїх союзників.

Більш як 30 країн вже виявили готовність відрядити свої миротворчі війська в Україну, повідомив представник прем’єр-міністра Великої Британії  Кіра Стармера.

Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги, до якого увійшли снаряди для Gepard, БпЛА Vector, броньовані машини MRAP, датчики виявлення дронів та штурмові гвинтівки.

США планують вийти з Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України (ІСРА). Очікується, що відповідне рішення буде оголошено сьогодні, 17 березня, в електронному листі до персоналу та членів Агенції ЄС з питань кримінальної юстиції (Євроюсту), на базі якої ICPA розпочав свою роботу.