Міністр фінансів США: Угода про надра стане «щитом безпеки» для України

Джерело: Reuters

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що угода між Києвом і Вашингтоном щодо видобутку корисних копалин стане для України “щитом безпеки” після завершення війни. Президент Володимир Зеленський висловив сподівання, що угоду вдасться підписати вже найближчими днями.

Бессент став першим членом адміністрації Дональда Трампа, котрий відвідав Київ 12 лютого. Його візит відбувся після заяви Зеленського про готовність відкрити надра України для американських інвестицій.

Президент США Дональд Трамп, котрий закликає до якнайшвидшого завершення війни, раніше заявляв, що Вашингтон має отримати доступ до українських рідкісноземельних ресурсів на $500 млрд. Він також наголосив, що подальша підтримка Києва має бути “забезпечена” вигідними умовами для США.

За словами Зеленського, США передали Україні перший проєкт угоди, який Київ ретельно вивчатиме. Президент висловив сподівання, що остаточний текст документа вдасться узгодити до Мюнхенської безпекової конференції 14–16 лютого.

Ми мали продуктивну, конструктивну розмову. Для мене дуже важливе питання безпекових гарантій для України, і ми говорили корисні копалини в цьому контексті, – заявив Зеленський. Очікується, що в Мюнхені він зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.

Своєю чергою, Бессент зазначив, що угода про видобуток корисних копалин є частиною “ширшого мирного плану Трампа”. Він акцентував, що його візит до Києва демонструє важливість українського питання для нової адміністрації США.

Розширення економічної співпраці між урядом і народом України стане довгостроковим щитом безпеки для українців після завершення війни, – наголосив міністр фінансів США.

Візит Бессента до Києва відбувся на тлі нового російського обстрілу столиці. У ніч на 12 лютого Росія здійснила ракетну атаку, під час якої загинув цивільний.

Попри обстріли, Київ продовжує адаптувати свою зовнішню політику до нової реальності. Укладення угоди про корисні копалини є частиною більш прагматичного підходу до співпраці зі США, з огляду на економічні пріоритети адміністрації Трампа.

У цьому контексті особливо показово, що першим офіційним представником США, який відвідав Україну після зміни влади у Вашингтоні, став саме міністр фінансів, а не представники безпекового чи оборонного відомств.

Окрім того, Бессент заявив, що підтримує посилення санкцій проти російського енергетичного сектору, що розпочалося ще за адміністрації Байдена. Очікується, що питання санкцій, військової допомоги та майбутніх безпекових гарантій для України обговорюватимуться в межах Мюнхенської безпекової конференції.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.