Аналітики ISW пояснили, навіщо Путін оголосив чергове кількаденне перемир’я

Джерело: Інститут вивчення війни

Аналітики ISW прокоментували заяву російського президента Володимира Путіна про чергове кількаденне перемир’я на честь завершення Другої світової війни. Фахівці пояснили, навіщо Кремлю така пауза.

28 квітня у РФ заявили про ще одне перемир’я у російсько-українській війні у період з 8 по 11 травня – у дні, коли Росія відзначає завершення Другої світової війни. При цьому РФ залишила за собою право відповіді на будь-яке порушення цього перемир’я.

У Кремлі запевнили, що ця їхня пропозиція є демонстрацією готовності до перемовин про мир без будь-яких попередніх умов. Речник Кремля Дмитро Пєсков додав, що РФ повідомила Сполучені Штати про свої наміри додавши, що це перемир’я – “прояв” доброї волі Росії.

“Кремль готується прийняти значну кількість іноземних високопосадовців, зокрема з країн колишнього СРСР, Латинської Америки, Азії та Африки на святкуванні Дня перемоги у Росії, і Путін, ймовірно, намагається уникнути незручної ситуації, пов’язаної з українськими ударами під час цих святкувань”, – вважають фахівці.

Аналітики наголосили, що деталі будь-якого перемир’я повинні бути опрацьовані обома сторонами та мати надійні механізми моніторингу за його виконанням. Водночас російська пропозиція не містить механізмів моніторингу, а відтак Росія, імовірно, бездоказово звинувачуватиме Україну у порушенні перемир’я, як це було під час припинення вогню на Великдень.

Щобільше, в ISW вважають, що такі односторонні заяви про кількаденні перемир’я суперечать головній меті президента США Дональда Трампа про стійкий та довгий мир в Україні.

“Путін, ймовірно, опортуністично оголошує про припинення вогню під час великих релігійних та військових свят, щоб змусити Україну прийняти припинення вогню чи ризикнути здатись непохитною перед Заходом”.

Окрім цього, такі російські перемир’я дозволяють Путіну й надалі ухилятись від пропозиції США про повноцінне 30-денне перемир’я та створювати ілюзію, що Росія хоче мирних перемовин. Але при цьому Кремль зберігає контроль над умовами та термінами будь-якого припинення вогню.

Аналітики нагадали, що під час Великоднього перемир’я Росія проводила розвідку та обстрілювала позиції України уздовж лінії фронту, тому вірогідно, що у межах нового перемир’я це повториться.

“Путін, ймовірно, розглядає припинення вогню у День перемоги як можливість для російських військ відпочити перед майбутньою фронтовою діяльністю в Україні та як спосіб гарантувати, що Україна не завдаватиме дальніх ударів по Росії під час святкування Дня перемоги. Путін, ймовірно, не розглядає припинення вогню у День перемоги як значний крок до стійкого миру в Україні”.

Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.

У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.

Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.