Аналітики ISW прокоментували риторику російської влади про «незаконний розпад СРСР»
Джерело: Інститут вивчення війни
Фахівці ISW зреагували на заяви російських посадовців про нібито незаконний розпад Радянського Союзу. Аналітики припустили, що може стояти за такими наративами.
22 травня очільниця комітету держдуми РФ з захисту сім’ї, батьківства, материнства і дитинства, членкиня центрального комітету комуністичної партії Росії Ніна Останіна заявила, що російські законодавці готові порушити питання про ймовірний незаконний розпад СРСР.
Цією заявою вона підтримала радника президента РФ Антона Кобякова, який 21 травня висловив думку, що засновницький орган СРСР не брав участі у розпаді Радянського Союзу, а відтак СРСР юридично існує досі.
Останіна у своїй заяві також наполягала, що розпад СРСР був незаконним, бо ніхто не давав тодішнім голові парламенту Білорусі Станіславу Шушкевичу, президенту України Леоніду Кравчуку та президенту РФ Борису Єльцину повноважень підписувати у грудні 1991 року Біловезькі угоди – міжнародно визнаний документ про визнання Україною, Білоруссю та Росією розпаду СРСР.
Аналітики ISW зауважили, що у Росії періодично роблять заяви про нібито незаконний розпуск СРСР і заклики про його відновлення принаймні з 2014 року. Зокрема подібні заяви лунали у 2021 та 2023 роках.
“Кремль докладає стратегічних зусиль для фактичної анексії Білорусі в рамках Союзної держави Росії та Білорусі та послідовно заперечує суверенітет України”, – зазначили фахівці.
Вони додали, що російські офіційні особи – зокрема президент Володимир Путін та глава Слідчого комітету Олександр Бастрикін – часто посилаються на те, що українці, білорусі та росіяни це “єдиний народ”, який “насильно розділили”.
В ISW вважають, що Кремль навмисне доручає посадовцям нижчого рівня знову озвучувати наративи про СРСР, аби у майбутньому відкликати своє визнання незалежності України та Білорусі та закликати до об’єднання трьох держав.
“Примітно, що російські посадовці не зреагували на попередні заклики до відновлення Радянського Союзу, і остання версія цієї інформаційної кампанії також навряд чи матиме якісь короткострокові наслідки”, – резюмували аналітики.
- Російська генеральна прокуратура визнала міжнародну правозахисну організацію Amnesty International “небажаною”, що фактично забороняє її діяльність на території РФ.
Платформа пам’яті Меморіал презентувала спецпроєкт “Як звучить пам’ять”, що розповідає історії полеглих на війні музикантів і досліджує, як музика допомагає берегти і вшановувати пам’ять героїв.
Президент США Дональд Трамп запропонував запровадити 50% мита на товари з Європейського Союзу.
У США громадянину РФ висунули звинувачення у керуванні глобальною мережаю кіберзлочинців, яка завдала збитків людям з різних куточків світу на сотні мільйонів доларів.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив про удар по передовому командному пункту противника в окупованому Бахмуті.
У ніч на 23 травня підрозділи Сили оборони уразили завод одного з найбільших виробників хімічних джерел струму в Росії у місті Єлець Липецької області.