Аналітики очікують на зростання нафти до $100 за барель після ударів по Ірану

Джерело: Reuters

Президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати провели “дуже успішну атаку” на три ядерні об’єкти в Ірані. Першою реакцією ринків стало очкування зростання ціни нафти.

Рішення приєднатися до військової кампанії Ізраїлю проти Ірану Трамп ухвалив після кількох днів обговорень – ще до завершення оголошеного ним двотижневого терміну. Цей крок означає значне загострення конфлікту.

Оскільки більшість ринків були закриті, першу реакцію показали криптовалюти: Ether подешевшав більш ніж на 5%, Bitcoin – на 1%.

Коментарі фінансових аналітиків:

Марк Спіндел, Potomac River Capital (Вашингтон):

“Думаю, спершу ринки будуть стривожені, а ціна на нафту зросте. Ми не маємо оцінки пошкоджень – це потребує часу… Що буде далі? Це викличе невизначеність і волатильність, особливо на нафтовому ринку. Є час для роздумів до відкриття ринків у неділю. Ми отримаємо перші сигнали, коли долар відкриється для торгів у Новій Зеландії. Це дуже сміливий крок і сильний контраст до заяв про переговори протягом наступних двох тижнів”.

Джеймі Кокс, Harris Financial Group (Вірджинія):
“Нафта обов’язково підскочить через цю новину, але за кілька днів може стабілізуватися. Після демонстрації сили й повного знищення ядерного потенціалу Іран втратив важелі впливу – ймовірно, піде на мирну угоду”.

Марк Малек, Siebert Financial (Нью-Йорк):
“Це буде позитивно для фондового ринку. Якби ви спитали мене в п’ятницю, я очікував би два тижні волатильності, коли ринок намагався б аналізувати кожну дрібницю з Білого дому. Це рішення заспокоїть, бо виглядає як одноразова операція, а не початок затяжного конфлікту. Найбільший ризик – Ормузька протока. Якщо Іран її перекриє – це змінить усе”.

Джек Аблін, Cresset Capital (Чикаго):
“Це додає новий складний рівень ризику, який ми повинні враховувати. Це вплине на ціни на енергоносії й потенційно на інфляцію”.

Сол Кавонік, MST Marquee (Сідней):
“Ескалація може змусити Іран піти на поступки й укласти угоду, яка знизить напругу й ціни на нафту. Більш імовірний сценарій: Іран відповість, атакувавши американські інтереси в регіоні, зокрема нафтову інфраструктуру або судноплавство в Ормузькій протоці. Це може штовхнути ціну на нафту до $100, якщо Іран зреагує, як раніше погрожував”.

Ронг Рен Го, Eastspring Investments (Сінгапур):
“Бомбардування США ядерних об’єктів Ірану 0 значна ескалація конфлікту Ізраїлю та Ірану. Пряма участь США збільшує ризики, які можуть затягнути напругу в регіоні. Азійські ринки вразливі до зростання енергетичних цін. Тривалий конфлікт може спричинити інфляційний тиск і погіршити прогнози зростання. Очікую втечі інвесторів до “тихої гавані”, зміцнення долара та падіння ризикових активів у регіоні”.

Алекс Морріс, F/M Investments (Вашингтон):
“Ціна на нафту може стрибнути до $80 або вище одразу після відкриття торгів. Саме тому, на мою думку, це сталося в суботу, а не в неділю. Наступні 24 години покажуть розвиток подій”

Ерік Бейріх, Sound Income Strategies (Нью-Йорк):
“Якщо буде радіоактивне зараження – всі ставки знімаються. Режим вирішить, що втратив усе, і може вдатися до екстремальних дій – навіть до терактів проти посольств”.

Крістофер Ходж, Natixis (Нью-Йорк):
“Є безліч можливих наслідків, але здається, що удари були точковими й обмеженими. Якщо експортні потужності Ірану не постраждали, економічний ефект буде обмеженим. Короткочасне зростання цін на нафту ФРС розглядатиме радше як “податок на споживача”, ніж як інфляційний чинник. Це не вплине на політику ФРС, якщо ціни не залишаться високими надовго”.

Як повідомляли Букви, президент США оголосив про знищення ключових об’єктів ядерної галузі Ірану, які розташовувалися в комплексах у Фордо, Натанзі й Ісфагані.

Згодом парламент Ірану попередньо схвалив резолюцію про можливе закриття Ормузької протоки – стратегічно важливого маршруту, через який проходить до 20% світової торгівлі нафтою та газом. Остаточне рішення має ухвалити Вища рада національної безпеки Ірану.

Британське управління морської торгівлі (UKMTO) попереджає: загроза для комерційного судноплавства в Червоному морі, Аденській затоці та регіоні Ормузької протоки залишається “високою”.

Ормузька протока, що з’єднує Перську й Оманську затоки, є вузьким морським коридором завдовжки 195 км і шириною від 55 до 95 км. Північне узбережжя належить Ірану, південне – ОАЕ та оманському ексклаву Мусандам. Протока є критично важливою для експорту енергоносіїв із Близького Сходу, зокрема в США, Європу та Азію.

За даними Lloyd’s Marine Intelligence Unit, у 2006 році через Ормузьку протоку проходило до 40% світового експорту нафти морським шляхом. Сьогодні цей маршрут щодня використовують у середньому 15 танкерів, які перевозять до 17 мільйонів барелів сирої нафти.

Будь-яке обмеження навігації в Ормузі здатне обвалити нафтові ринки, спричинити збої в логістиці та підірвати економічну стабільність низки держав, що залежать від імпорту енергоносіїв.

ГУР МОУ опублікувало складові нового російського БпЛА, який використовується як фальш-ціль та розвідник для виявлення позицій української ППО та її перевантаження.

У США чоловіку, чия 9-річна донька була знайдена мертва у ставку на півночі Нью-Йорка, оголосили обвинувачення у її вбивстві.

Уночі 22 липня російські війська завдали удару керованою авіабомбою по житловому будинку в Краматорську на Донеччині.

Айзек Гейз III – син музиканта Айзека Гейза, який помер у 2008 році – повідомив, чому свого часу його батько припинив озвучувати роль персонажа Шефа з “Південного парку”.

За повідомленням ЗМІ цього тижня у Папи Римського Лева XIV запланована зустріч з представником Російської православної церкви.