Антарктида втратила 7,5 трильйона тонн льоду з 1997 року

Джерело: The Guardian

Понад 40% шельфових льодовиків Антарктиди скоротилися з 1997 року, і майже половина з них не демонструє “жодних ознак відновлення”. Це пов’язано з кліматичними змінами, зокрема потеплінням.

Науковці з Університету Лідса підрахували, що на заході Антарктиди в період з 1997-го по 2021 рік було втрачено 67 трлн т льоду, на сході – 59 трлн т льоду, що призвело до чистої втрати у 7,5 трлн т льоду.

“Фіксується неоднозначна картина погіршення стану крижаного шельфу, і це пов’язано з температурою океану та океанічними течіями навколо Антарктиди. Західна половина зазнає впливу теплої води, яка швидше розмиває шельфові льодовики знизу, зате більша частина східної Антарктиди зараз захищена від наближення теплих вод смугою холодної води на узбережжі”, – прокоментував доктор Бенджамін Девісон, експерт у галузі спостереження за Землею та керівник дослідження.

За його словами, майже половина льодовиків “скорочується без ознак відновлення”. Спеціалісти переконані, що втрата льоду є наслідком кліматичної кризи, адже якби це було частиною циклу природних змін, льоду наростало б більше.

Як розповіли у виданні, вчені проаналізували понад 100 тис. супутникових зображень, щоб дослідити стан шельфових льодовиків. Вони визначили, що за 25 років в океан потрапило приблизно 67 трлн т прісної води.

Минулого місяця результати дослідження показали, що в Антарктиді, ймовірно, потеплішає майже вдвічі швидше, ніж на решті континентів світу, і швидше, ніж передбачають моделі кліматичної кризи.

Британський боксер Тайсон Ф’юрі 20 липня підійшов до вболівальника з українським прапором по дорозі на бій Усик – Дюбуа, вигукнувши “Viva Ukraina”.

Глава РФ Володимир Путін підписав указ, котрий дозволяє жителям самопроголошених Абхазії та Південної Осетії, що вже мають російське громадянство, отримувати паспорти РФ безпосередньо на території цих республік. Документ набирає чинності з 20 липня та діятиме до 1 серпня 2028 року.

Велика Британія офіційно ввела санкції проти трьох підрозділів російського ГРУ та 18 офіцерів РФ, “відповідальних за проведення протягом багатьох років тривалої кампанії зловмисної кіберактивності”.

З 95 проб води, відібраних 11-17 липня 2025 року з річок і водойм у межах офіційних пляжних зон в Україні, 17 проб (17,9%) не відповідала санітарним нормам на мікробіологічні показники. Фахівці лабораторій регіональних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) зафіксували перевищення індексу ЛКП – лактозопозитивних кишкових паличок.

Служба зовнішньої розвідки України повідомляє, що глава РФ Володимир Путін доручив уряду до 1 вересня 2025 року розробити заходи щодо обмеження використання у РФ іноземного програмного забезпечення, включаючи месенджери, розроблені у “недружніх країнах”.