Археологи знайшли у Скандинавії свідчення найдавнішої епідемії чуми
Джерело: Reuters
Нове дослідження, засноване на ДНК, отриманій з людських кісток і зубів, витягнутих зі стародавніх поховань у Скандинавії – семи з району у Швеції під назвою Фальбігден, одного з прибережних районів Швеції неподалік від Гетеборга і одного з Данії, – припускає, що причиною неолітичного занепаду населення Північної Європи близько 5 000 років тому могли стати хвороби, зокрема чума.
Як зазначається, вчені проаналізували рештки 108 осіб – 62 чоловіків, 45 жінок і одного невизначеного. Вісімнадцять із них – 17 % – були заражені чумою на момент смерті. Дослідники змогли скласти сімейне древо 38 жителів Фальбігдена в шести поколіннях, що охоплюють близько 120 років. Дванадцять із них – 32 % – були заражені чумою. Геномні знахідки показали, що їхня громада пережила три різні хвилі ранньої форми чуми.
Вчені реконструювали повні геноми різних штамів бактерії, що викликає чуму. Вони з’ясували, що остання з них могла бути більш вірулентною, ніж решта, і виявили ознаки, які свідчать про те, що хвороба могла поширюватися від людини до людини і викликати епідемію.
“Ми встановили, що неолітична чума є предком усіх пізніших форм чуми”, – пояснив генетик із Копенгагенського університету Фредерік Сеерсхольм, провідний автор дослідження.
За його словами, пізніша форма цього ж патогена спричинила Юстиніанову чуму в VI столітті нашої ери та Чорну смерть у XIV столітті, яка спустошила Європу, Північну Африку та Близький Схід. Оскільки штами, що циркулювали під час неоліту, були набагато більш ранніми версіями, чума могла викликати інші симптоми, ніж ті, що спостерігалися під час епідемій тисячоліття по тому.
Результат дослідження засвідчили, що чума була численною і широко поширеною на досліджуваній території.
“Така висока поширеність хвороби вказує на те, що епідемії чуми зіграли істотну роль у занепаді неоліту в цьому регіоні”, – зазначив генетик із Копенгагенського університету і співавтор дослідження Мартін Сікора.
- У поштовому центрі сортування поблизу французького міста Діжон перехопили лист, адресований міністрові внутрішніх справ країни Жеральду Дарманену, у якому містилися бактерії чуми.
Тимчасово відсторонений від обов’язків президента Південної Кореї Юн Сок Йоль вдруге не з’явився на виклик спеціальної слідчої групи. Допит, запланований на середу, 25 грудня, о 10:00 у місті Квачхон, провінція Кьонґідо, не відбувся.
У вівторок, 24 грудня, Санта-Клаус вирушив у навколосвітню подорож, щоб доставити подарунки дітям в усьому світі.
Російські окупанти намагаються прорвати оборону міста Покровськ, що на Донеччині. Ворог хоче зайти з флангів, щоб уникнути фронтального штурму міста.
Зранку 25 грудня українці отримували фейкові повідомлення про нібито заборгованість перед компанією “Нова пошта”. Кіберзлочинці намагаються ввести в оману отримувачів. “Нова пошта” запевняє, що ці повідомлення не мають жодного відношення до її діяльності та закликає бути пильними.
У Львові затримали чоловіка, якого РФ найняла для викрадення останків радянського шпигуна Миколи Кузнєцова, похованого на Пагорбі Слави. Інцидент стався минулого літа, коли чоловік намагався зняти мармурову плиту з могили за допомогою автомобільних домкратів.