Археологи знайшли у Скандинавії свідчення найдавнішої епідемії чуми
Джерело: Reuters
Нове дослідження, засноване на ДНК, отриманій з людських кісток і зубів, витягнутих зі стародавніх поховань у Скандинавії – семи з району у Швеції під назвою Фальбігден, одного з прибережних районів Швеції неподалік від Гетеборга і одного з Данії, – припускає, що причиною неолітичного занепаду населення Північної Європи близько 5 000 років тому могли стати хвороби, зокрема чума.
Як зазначається, вчені проаналізували рештки 108 осіб – 62 чоловіків, 45 жінок і одного невизначеного. Вісімнадцять із них – 17 % – були заражені чумою на момент смерті. Дослідники змогли скласти сімейне древо 38 жителів Фальбігдена в шести поколіннях, що охоплюють близько 120 років. Дванадцять із них – 32 % – були заражені чумою. Геномні знахідки показали, що їхня громада пережила три різні хвилі ранньої форми чуми.
Вчені реконструювали повні геноми різних штамів бактерії, що викликає чуму. Вони з’ясували, що остання з них могла бути більш вірулентною, ніж решта, і виявили ознаки, які свідчать про те, що хвороба могла поширюватися від людини до людини і викликати епідемію.
“Ми встановили, що неолітична чума є предком усіх пізніших форм чуми”, – пояснив генетик із Копенгагенського університету Фредерік Сеерсхольм, провідний автор дослідження.
За його словами, пізніша форма цього ж патогена спричинила Юстиніанову чуму в VI столітті нашої ери та Чорну смерть у XIV столітті, яка спустошила Європу, Північну Африку та Близький Схід. Оскільки штами, що циркулювали під час неоліту, були набагато більш ранніми версіями, чума могла викликати інші симптоми, ніж ті, що спостерігалися під час епідемій тисячоліття по тому.
Результат дослідження засвідчили, що чума була численною і широко поширеною на досліджуваній території.
“Така висока поширеність хвороби вказує на те, що епідемії чуми зіграли істотну роль у занепаді неоліту в цьому регіоні”, – зазначив генетик із Копенгагенського університету і співавтор дослідження Мартін Сікора.
- У поштовому центрі сортування поблизу французького міста Діжон перехопили лист, адресований міністрові внутрішніх справ країни Жеральду Дарманену, у якому містилися бактерії чуми.
Компанія SpaceX Ілона Маска звернулася до уряду США з проханням звільнити від мит два види виробничого обладнання, котрі імпортуються з Китаю для виготовлення терміналів супутникового інтернету Starlink.
Генеральна прокуратура Росії звернулася до Верховного суду РФ з проханням тимчасово зупинити заборону діяльності руху “Талібан”, визнаного в Росії терористичною організацією. Російський суд прийняв заяву до розгляду.
31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.
Аналітики YC.Market дослідили динаміку жіночого підприємництва в Україні, виявивши, що 2024 рік став рекордним за приростом компаній, заснованих жінками.
Росія зосередила зусилля на зміні влади в Україні, розраховуючи, що зможе поставити новий уряд, що буде готовий до територіальних поступок, повідомляє The Moscow Times із посиланням на джерела серед російських дипломатів та посадовців.