Atlantic Council: Путіну бракує військ, щоб перемогти Україну та захистити Росію

Джерело: Atlantic Council

Операція ЗСУ в Курській області РФ триває третій місяць, і немає ознак її завершення. Попри російські контратаки з 6 серпня, Україна контролює близько тисячі квадратних кілометрів. Ця операція підкреслила обмеженість кремлівської військової машини.

Хоча багато хто вважає армію РФ непереможною, стає очевидно, що спроба Путіна захопити Україну призвела до перевантаження його армії та неспроможності захистити Росію. Президент України Володимир Зеленський сподівався, що операція на території РФ змусить Путіна перекинути війська з України, але цього не сталося, і російська армія продовжує наступ на сході України.

Сам лише вибір Путіна між вторгненням в Україну та захистом Росії є промовистим.

Труднощі РФ на Курщині свідчать про зростаючу нестачу людських ресурсів. Росія змушена підвищувати винагороду новобранцям, які часто мають слабке здоров’я. Середній вік добровольців зріс з 40 до 50 років. Путін вдається до крайніх заходів, зокрема направляючи моряків з авіаносця “Адмірал Кузнєцов” на фронт як піхоту. Також запроваджується законодавство, що дозволяє підсудним підписувати військові контракти, а десятки тисяч ув’язнених вже звільнені для участі у війні.

На початку серпня, коли українські військові перетнули кордон у Курській області, вони виявили, що більшість російських укріплень охороняли молоді строковики, які масово здавалися в полон. Це допомогло Україні поповнити обмінний фонд і викликало занепокоєння в російському суспільстві.

Стримана реакція Путіна свідчить про його усвідомлення недоліків армії. Він не погрожує “третьою світовою війною” і намагається применшити значення операції ЗСУ, практично не згадуючи, що це перша “іноземна окупація” російської території з часів Другої світової війни.

Путін спочатку відкинув українську операцію в Курській області як “провокацію”, потім російські ЗМІ отримали вказівку мінімізувати її значення та переконати населення, що присутність ЗСУ в Росії стала “новою нормою”.

Це не означає, що армія РФ на межі краху. Путін оголосив про плани збільшити чисельність армії до півтора мільйона солдатів. Він може оголосити нову мобілізацію, що ризикує викликати внутрішні заворушення.

Путіну потрібно більше військових, щоб компенсувати втрати та продовжувати війну проти України. Вересень 2024 року був найкривавішим для російських військ, але також і успішним в захопленні нових територій. Росія розраховує на можливість “поглинати” втрати та продовжувати бойові дії.

Українські лідери розуміють, що залишатися у війні на виснаження з більшою армією було б національним самогубством.

Хоча деякі критики вважають курську операцію безрозсудною та стратегічною помилкою, вона спростувала наратив про неминучу перемогу Росії. Операція показала, що армія Путіна вразливіша, ніж Кремль стверджує.

Москва сподівається, що українські війська самі залишать Курську область через нестачу сил та вплив ситуації на Донбасі.

  • Для перемоги над російською агресією Україні та її західним союзникам спершу необхідно визнати, що на даний момент вони програють. Протягом двох років Росія та Україна вели війну на виснаження, що неможливо в довгостроковій перспективі.
  • Очільник російського МЗС Сергій Лавров заявив, що ООН “закриває очі на ексцеси”, допущені українськими військовими у Курській області.
  • Збройні сили України здійснили прорив на черговій ділянці фронту в Курській області Росії. Підрозділи 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади ДШВ ЗСУ провели успішну операцію, прорвавши російський кордон.

Близько 70% поранених військових повертаються у стрій після лікування, повідомив командувач Медичних сил ЗСУ Андрій Казмірчук. Він зазначив, що ситуація може варіюватися в різних напрямках.

Росія продовжує застосовувати тактику “гарматного м’яса” для просування на фронті. За словами Наталії Костенко, заступниці постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні, ворог втрачає одного солдата на кожні захоплені 2,5 кв. м.

Операція ЗСУ в Курській області РФ триває третій місяць, і немає ознак її завершення. Попри російські контратаки з 6 серпня, Україна контролює близько тисячі квадратних кілометрів. Ця операція підкреслила обмеженість кремлівської військової машини.

Під контролем ЗСУ залишається близько 40-50% міста Торецьк, що на Донеччині. Решта — окупована росіянами.

За дев’ять місяців 2024 року оборонне відомство кодифікувало і дозволило для використання у Силах оборони понад 140 безпілотних авіаційних комплексів та 33 наземних роботизованих комплексів українського виробництва.