Аудит Рахункової палати виявив можливі порушення у діяльності телеканалу «Рада» та компанії «Кінокіт»
Джерело: рух ЧЕСНО
Компанія “Кінокіт”, яку пов’язують із колишнім заступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком, отримала контракти на суму понад 276 мільйонів гривень для створення контенту для парламентського телеканалу “Рада”. Частину підрядів “Кінокіт” міг отримати без конкуренції.
Аудит Рахункової палати, що охоплює 2020–2023 роки, виявив, що частину підрядів компанія могла отримати без конкуренції. Телеканал “Рада” проводить мистецькі конкурси за власними правилами, оскільки відсутнє типове положення, яке б регулювало ці процедури. Згідно з умовами таких конкурсів, достатньо участі одного учасника для їх проведення.
Засновницею компанії є Юлія Дроздова, випускниця “Української кіношколи”, створеної дружиною Кирила Тимошенка.
Окрім ситуації з контрактами, аудит також виявив, що парламентські установи не мають документів на право користування чотирма земельними ділянками загальною площею 126 тис. квадратних метрів та 33 об’єктами нерухомості. Деякі об’єкти, зокрема база відпочинку “Пуща-Водиця”, залишаються без оформлення через затримки в роботі Київської міської ради.
За даними аудиту, у 2021–2022 роках телеканал “Рада” надавав своє майно у безоплатне користування, що спричинило збитки державі в 4,8 млн гривень. Також канал не оприлюднив вчасно звіти про виконання договорів на 22,9 млн гривень, порушуючи законодавство у сфері публічних закупівель.
В Апараті Верховної Ради запевняють, що всі звіти були оприлюднені, хоча й із затримкою, яка, за їх словами, не спричинила фінансових порушень. Там також стверджують, що мистецькі конкурси проводилися відкрито, з попереднім оприлюдненням умов на сайті телеканалу.
Протягом аналізованого періоду на утримання та придбання майна парламентських установ витратили 1,5 млрд гривень, що становить 16,6% від усіх видатків Верховної Ради.
Зауважимо, довіра українців до телемарафону, частиною якого є телеканал “Рада”, знижується. Лише 17% громадян вважають його актуальним, тоді як у грудні 2023 року таких було на 5% більше.
За даними журналістів “Главкому”, аудит Рахункової палати свідчить, що державний телеканал “Рада” де-факто захопила приватна компанія “Кінокіт”, і ніхто її не контролює.
Протягом грудня 2021 та першого півріччя 2022 року телеканал не перевіряли, тому “Кінокіт” могла витрачати бюджетні кошти так, як вирішить сама. Так, наприклад, програму “Насправді” виготовляли 11 разів за три дні, замість трьох, як йшлось у договорі.
До того ж, з грудня 2021 року телеканал не оформив договори оренди на три приміщення, де тривалий час проводились зйомки. Так само було і з урядовими приміщеннями. У першій половині 2022 року компанія використовувала мобільну студію “Кабінет Міністрів” для зйомок, які оплачувалися коштом платників податків.
Аудитори також виявили, що Кінокіт постійно “перемагала” в конкурсах без інших учасників. З грудня 2021 року по перше півріччя 2022 року телеканал “Рада” підписав з компанією шість договорів на 92,6 млн грн за результатами внутрішніх мистецьких конкурсів.
Довідка: За даними Youcontrol, ТОВ “Кінокіт” з грудня 2021 року фірма належить Юлії Дроздовій, яка була юридичною радницею компанії Meylor Global LLP. Компанію контролює Тімур Міндіч, співвласник “Кварталу 95”. Дроздова також є випускницею Української кіношколи, заснованої дружиною ексзаступника голови Офісу президента Кирила Тимошенка, з яким пов’язували “Кінокіт”.
ОНОВЛЕНО 19.12.24 17:43
Після публікації матеріалу Руху ЧЕСНО в Апараті ВРУ зазначили, що порушень під час конкурсів не було. Там зауважують, що у звіті Рахункової палати зазначено, що мистецькі конкурси проводилися телеканалом “Рада” на підставі затверджених ним положень, відповідно до яких, конкурси проводилися за умови не менше одного учасника, а оголошення про проведення таких конкурсів були оприлюднені на сайті телеканалу. В Апараті також повідомили, що до участі в мистецькому конкурсі у 2022 та 2023 роках було подано кілька пропозицій від учасників.
“Таким чином переможця мистецького конкурсу обрано телеканалом “Рада” на конкурсній основі відкрито та прозоро, з попереднім публікуванням оголошень про конкурс та його умови”, — заявляють в Апараті.
- За інформацією народного обранця Ярослава Железняка, із держбюджету України вже витратили 894 мільйони гривень на “Єдиний марафон”. І це лише за перше півріччя.
- У межах проєкту Швидкого реагування на свободу ЗМІ (MFRR) українську владу закликали суттєво переглянути формат телемарафону “Єдині новини” та обговорити можливість його закриття.
- Співголова фракції “ЄС” Ірина Геращенко заявила, що керівник телеканалу “Рада” отримує на місяць 94 тисячі гривень. Тим часом регламентний комітет Верховної Ради провалив проєкт постанови про висвітлення роботи парламенту.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що утвердження української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України має стати стратегічним завданням Української держави. Омбудсман пояснив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 19 грудня. З початку доби відбулося 189 бойових зіткнень, противник завдав 51 авіаційного удару, скинувши при цьому 80 КАБ, застосував 820 дронів-камікадзе, здійснив понад 4100 обстрілів населених пунктів та позицій наших військ.
19 грудня глава МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що США надали Будапешту виняток із запроваджених нещодавно санкцій проти російського “Газпромбанку”, аби країна надалі проводила платежі за газ.
Державний секретар США Ентоні Блінкен вважає, що нині Україна має зрозуміти, що робити далі: продовжити боротьбу або піти на переговори зі спробою довести це до припинення вогню.
Президент Володимир Зеленський прокоментував пропозицію глави РФ Путіна вдарити “Орешником” по Києву задля перевірки ефективності західних систем ППО. Він назвав російського лідера довбо*обом. Відповідний коментар з’явився на офіційному акаунті глави держави на платформі X. Користувачі соцмереж відреагували низкою нових мемів.