Автовиробники перебувають у паніці через дефіцит рідкісноземельних магнітів – Reuters
Джерело: Reuters
Європейські автовиробники та постачальники автокомпонентів опинились на межі нової кризи через нестачу рідкісноземельних магнітів – ключових для виробництва електродвигунів та низки інших систем у сучасних авто. Причина – жорсткий експортний контроль Китаю, котрий домінує на цьому ринку.
За словами керівника німецької компанії Magnosphere Франка Екарда, за минулі тижні він отримав десятки дзвінків від автовиробників, котрі у відчаї шукають альтернативні джерела постачання.
Вся автопромисловість – у повній паніці. Вони готові платити будь-яку ціну, – наголосив він.
За оцінками консалтингової компанії AlixPartners, Китай контролює до 70% світового видобутку рідкісноземельних елементів, 85% переробних потужностей та 90% виробництва магнітів. У середньому електромобіль містить близько 0,5 кг рідкісноземельних елементів.
Вже зараз кілька заводів в Європі зупинили виробництво, також очікуються нові зупинки, попереджає Асоціація автопостачальників ЄС (CLEPA). Її генсекретар Бенджамін Крiґер застерігає, що “рано чи пізно це торкнеться всіх”.
Ситуація нагадує попередні кризи в автопромисловості: дефіцит мікрочипів 2021-2023 років і пандемію COVID-19 у 2020-му. Хоча компанії обіцяли зробити висновки, нині більшість знову не мають запасів.
Китай уже застосовував обмеження у 2010 році проти Японії. Тоді Токіо був змушений диверсифікувати імпорт, і за вісім років частка Китаю впала до 58%.
Спроби Заходу зменшити залежність тривають, однак, масштабного ефекту ще не досягнули. General Motors, BMW, ZF, BorgWarner працюють над двигунами з низьким або нульовим вмістом рідкісноземельних елементів, але небагатьом вдалося збільшити виробництво настільки, щоб скоротити витрати. Водночас британська Warwick Acoustics та американська Niron вже створили безрідкісноемельні компоненти, які з’являться у перших авто лише за кілька років.
У відповідь на кризу ЄС запустив ініціативи на кшталт Critical Raw Materials Act, однак, за словами аналітика Rhodium Group Ноя Баркіна, темпи надто повільні.
Деякі автовиробники, зокрема Mercedes-Benz, вже обговорюють із партнерами створення резервів рідкісноземельних елементів. Інакше на конвеєрах можуть почати випускати авто без окремих деталей – і чекати, поки ті з’являться, як це було під час кризи чипів.
Втім, аналітики застерігають, що рідкісноземельні елементи – лише частина проблеми. За даними Єврокомісії, Китай контролює понад половину глобального постачання ще 19 критично важливих матеріалів, включно з марганцем, графітом і алюмінієм.
Це лише попереджувальний постріл, – вважає аналітик SC Insights Енді Лейланд, наголошуючи, що будь-який з цих елементів може бути використаний як важіль впливу.
- Запроваджені 25% мита президента США Дональда Трампа на автогалузь можуть суттєво вплинути на ціни у США, а також ускладнити виробничі процеси в Північній Америці.
- Продажі нових автомобілів американського виробника Tesla у Франції різко скоротилися у травні, попри нещодавні запевнення генерального директора компанії Ілона Маска у подоланні спаду.
- Німецький автовиробник Volkswagen AG повідомив, що близько 20000 співробітників добровільно залишать компанію до кінця десятиліття, оскільки концерн реструктурує свою діяльність у Німеччині, щоб впоратися з нерівномірним попитом.
ДБР оголосило підозру двом працівникам ТЦК, причетним до загибелі мобілізованого. Обох затримано і взято під варту.
Дослідники вперше за шість років змогли зафіксувати на фото дитинчат снігового барса, рідкісної тварини, яка перебуває на межі зникнення.
Стримінговий сервіс Netflix вперше використав візуальні ефекти, створені за допомогою генеративного штучного інтелекту (ШІ), в одному зі своїх оригінальних телесеріалів.
Служба безпеки задокументувала нові злочини екскомандувача Східного військового округу збройних сил РФ генерал-полковника Олександра Чайко.
Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським закликав Україну переходити у наступ на фронті, повідомляє The Washington Post із посиланням на неназваного українського чиновника.