Байден готує НАТО до тривалого конфлікту з Росією – NYT

Джерело: The New York Times

Завершуючи саміт НАТО, присвячений війні в Україні та іншим викликам, які швидко змінюються, президент США Джо Байден пообіцяв, що Альянс протистоятиме російській агресії стільки, скільки буде потрібно.

Байден завершив зустріч союзників по НАТО 12 липня у Вільнюсі, зверненням до Литви та світу, порівнявши боротьбу за вигнання Росії з України з боротьбою за свободу в Європі під час холодної війни та пообіцявши, що “ми не будемо коливатись” незалежно від того, скільки триватиме війна.

Здавалося, що його промова готувала американців і країни НАТО до протистояння, яке могло б тривати роками. Він назвав війну РФ проти України випробування сили волі президента Росії Володимира Путіна, який не виявив жодного бажання відмовитись від повномаштабного вторгнення, яке пішло не за планом та втягнуло його у війну на виснаження.

“Путін все ще помилково вірить, що він може пережити Україну”, — сказав Байден, описуючи російського лідера як людину, яка зробила величезну стратегічну помилку, вторгнувшись у сусідню країну.

“Після всього цього часу Путін все ще сумнівається в нашій стійкості. Він робить погану ставку”, – додав Байден

Його промова у Вільнюському університеті відбулася після серії важливих перемог пана Байдена як фактичного лідера НАТО в час швидких змін для альянсу.

Його успіх у вмовлянні президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана відмовитися від своїх заперечень щодо вступу Швеції як 32-го члена НАТО робить можливим перетворити Балтійське море на регіон, майже повністю обмежений альянсом.

Водночас Байдену вдалося скасувати спробу України за підтримки Польщі та кількох країн Балтії отримати графік офіційного вступу України до альянсу. Згідно з політикою НАТО, яка вимагає колективної оборони, президент сказав, що визнання України, яка веде війну, призведе до прямого конфлікту США з Росією. НАТО заявило 11 липня, що колись Україні буде запропоновано приєднатися, але не коли і за яких саме умов.

Це викликало спалах гніву з боку українського президента Володимира Зеленського, який союзники згладили обіцянками додаткової допомоги та проведенням Ради Україна-НАТО.

Промову Байдена на площі у Вільнюсі дивились близько 10 000 осіб. Як і в інших своїх промовах, які згуртовували союзників, Байден відзначав нове відчуття єдності та мети, яке дало НАТО вторгнення РФ в Україну, оскільки альянс розширюється та протистоїть реальності, яка здавалася малоймовірною ще два роки тому – нова війна у Європі.

Але саме прямі згадки Байдена про протистояння Радянському Союзу відрізняли цю промову від попередніх — хоча адміністрація до цього часу відкидала більшість порівнянь із холодною війною.

“Америка ніколи не визнавала радянську окупацію Балтії”, — сказав Байден. І він чітко дав зрозуміти, що вона ніколи не визнає територіальну анексію пана Путіна.

Байден знав, що ці порівняння матимуть особливий резонанс у балтійській столиці: Литва була частиною Російської імперії з 1795 року, і після двох десятиліть незалежності вона була анексована Радянським Союзом у 1940 році, захоплена нацистською Німеччиною, а потім знову окупована СРСР в 1944. Вона відновила незалежність на початку 1990-х і стала членом НАТО в 2004.

Байден назвав вторгнення Росії в Україну частиною глобального виклику, що стоїть перед демократичними суспільствами. Він сказав, що світ перебуває на “точці перегину”, де він повинен зробити вибір між демократією та автократією. Меседж бере початок від його кампанії 2020 року, але він схилявся до нього ще більше, щоб переконати американців у тому, що вони повинні піклуватися про війну за тисячі кілометрів від дому.

Він наголосив на необхідності захисту Індійсько-Тихоокеанського регіону, регіону, який має вирішальне значення для зростаючої конкуренції Сполучених Штатів з Китаєм, на знак поклону азійським союзникам, які допомогли Україні та ізолювали Росію. Також Байден сказав, що світові потрібно буде вирішити “прискорену загрозу зміни клімату”, що є ще одним ключовим предметом саміту НАТО.

Але на зустрічі також було відчуття, що НАТО вступає в тривалу боротьбу з Росією. Комюніке, опубліковане 11 липня, описує досягнення Росії в галузі ядерної зброї, космічних апаратів, кібервійни та дезінформації, а також зобов’язує членів до нових витрат і нових партнерств для протидії цьому в усіх цих сферах.

Жодного разу у своїх публічних коментарях лідери НАТО не обговорювали переговори з Росією щодо припинення вогню чи перемир’я на зразок Кореї.

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.  

Колишній лідер збірної України з футболу Євген Коноплянка завершив кар’єру.

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

В суботу, 7 вересня, тисячі людей вийшли на вулиці Франції, щоб протестувати проти призначення президентом країни Емманюелем Макроном правоцентриста Мішеля Барньє прем’єр-міністром Франції.

Представники охорони здоров’я США підтвердили випадок захворювання на пташиний грип у пацієнта, який не контактував безпосередньо з інфікованими тваринами.