Бажання Трампа отримати Гренландію викликало дискусії у Китаї щодо Тайваню
Джерело: Reuters
США роками закликали Китай утримуватись стримувати свої претензії щодо Тайваню, але зараз ці заклики підірвані заявами Дональда Трампа про Гренландію.
На китайських платформах днями почали масово обговорювати наслідки коментарів Трампа для політики США щодо Тайваню. Дехто вважає, що кроки Трампа поза межами американської дипломатії можуть створити сприятливу можливість для Китаю.
Один китайський експерт зауважив, що перший президентський термін Трампа показав, що він розглядає зовнішню політику як транзакційну, відтак не виключено, що він погодиться на угоду щодо Тайваню.
Професор Інституту міжнародних досліджень при Університеті Фудань у Шанхаї Чжао Мінхао вважає, що погрози Трампа щодо Гренландії, Панамського каналу та Канаду варто сприймати серйозно.
Китай називає Тайвань своєю територією і ніколи не заперечував, що може вдатись до військової сили аби взяти острів під контроль.
Стримує КНР те, що США зобов’язались надавати Тайваню засоби самооборони, однак невідомо, чи відправили б Штати своїх військових у випадку вторгнення на острів Китаю.
За час першого президентсва Трамп надав потужні підтримку Тайваню, однак під час виборчої кампанії у 2024 році заявляв, що влада острова повинна платити США за захист.
Безумовно, що ситуація між Китаєм і Тайванем сильно відрізняється від ситуації з Гренландією, Канадою чи Панамським каналом. Однак претензії Трампа викликала сплеск активності у китайських соцмережах.
“Якщо Гренландія буде анексована США, Китай повинен захопити Тайвань”, – написав професор права Ван Цзяньюй.
Інші коментатори підтримали таку думку професора.
“Трамп, схоже, налаштований серйозно, тому нам теж варто подивитись, що ми можемо отримати з цього”, – написав один користувач.
Експертка з питань Тайваню Бонні Глейзер вважає, що для очільника КНР Сі Цзіньпіна не матиме великого значення кроки Трампа щодо Гренландії.
“Я сумніваюсь, що Пекін проводитиме паралель між Гренландією і Тайванем. Китайці вважають, що Тайвань вже і завжди був частиною Китаю. Він не платитиме за це (острів) гроші і жоден уряд Тайваню не погодиться продатись”.
Такої ж думки дотримується науковий співробітник Дрю Томпсон. Щобільше, він вважає, що якщо Трамп не виключатиме військової сили для досягнення інтересів США, це навпаки, ще більше стримуватиме Китай від претензій щодо Тайваню.
- Військова активність Китаю поблизу Тайваню досягла рекордних показників у 2024 році.
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан під час телефонної розмови з лідерами Коаліції охочих заявив, що Туреччина готова взяти на себе відповідальність за контроль за можливим припиненням вогню в Україні.
Під час візиту до України Еммануель Макрон, Дональд Туск, Кір Стармер і Фрідріх Мерц спробували традиційні страви української кухні.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія розгляне пропозицію про 30-денне припинення вогню, яку 10 травня висунули Володимир Зеленський та європейські лідери за підсумками зустрічі “коаліції охочих”.
Як повідомляє Axios із посиланням на джерела, які знайомі з деталями телефонної розмови лідерів, Україна заявила про готовність до прямих переговорів з Росією, якщо та погодиться на 30-денне перемирʼя.
Лідер угорської опозиції Петер Мадяр вважає, що після заклику коаліції прем’єр Угорщини Віктор Орбан повинен звернутися до очільника Кремля Владіміра Путіна з вимогою прийняти пропозицію про 30-денне припинення вогню.