Без допомоги США Чорноморський зерновий коридор під загрозою, – Зеленський

Джерело: Reuters

Президент України Володимир Зеленський заявив у понеділок, 26 лютого, що без військової допомоги США Україна не зможе захистити Чорноморський зерновий коридор.

“Ми… створили новий маршрут у Чорному морі”, — зазначив Зеленський, назвавши судноплавний коридор “великим успіхом”.

Але президент попередив, що якщо Конгрес США не схвалить 60 мільярдів доларів на допомогу Україні, майбутнє зернового коридору буде під сумнівом. 

“Я думаю, що маршрут буде закритий… тому що його обороняти, це теж якісь боєприпаси, якісь ППО, якісь інші системи”, – сказав Зеленський.

Довідково: Угода за посередництва ООН, узгоджена в липні 2022 року, дозволяла безпечно експортувати зерно з портів України в Чорному морі.

Проте в липні 2023 року Росія вийшла з угоди “Чорноморської зернової ініціативи”.

Наступного місяця Україна оголосила про створення тимчасового гуманітарного коридору для торговельних суден, які прямують до та з українських портів, яким вже скористалися 515 суден, доставивши на глобальні ринки понад 16 мільйонів тонн зерна та інших вантажів.

Нагадаємо, у липні 2023 року в межах “Чорноморської зернової ініціативи” Україна доправила до Ефіопії майже 300 тисяч тонн продовольства і ще 90 тисяч тонн зерна – в межах гуманітарної ініціативи Grain from Ukraine.

Окрім цього, 17 жовтня 2023 року в адміністрації порту Констанца повідомили, що Україна відвантажила вже 10,5 мільйона метричних тонн зерна через румунський чорноморський порт.

У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.

24 квітня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку на допомогу Силам оборони у боротьбі проти росіян.

24 квітня Україна та Португалія розпочали роботу над проєктом угоди щодо гарантій безпеки, узгодивши графік подальших переговорів.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що жодних прямих перемовин з російською делегацією 24 квітня не відбувалося. Раніше так звана дитяча омбудсменка РФ Львова-Бєлова заявила, що Росія та Україна “вперше провели очні переговори” стосовно повернення викрадених росіянами дітей.

Франція закликає Європейський Союз запровадити новий режим санкцій проти російської дезінформації та операцій втручання у вибори по всьому світу.