Без норми про демобілізацію: Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію

Джерело: нардеп від “Євросолідарності” Олексій Гончаренко

11 квітня народні обранці у другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні.

Підтримали документ 283 нардепи. Закон набере чинності через 30 днів після того, як його підпише президент України Володимир Зеленський.

Перед голосування за законопроєкт нардепи, 227 голосами, прийняли правку про виключення з законопроєкту норми про демобілізацію.

Додамо, що 9 квітня, після кількох місяців розгляду, Комітет національної безпеки та оборони підготував остаточний варіант мобілізаційного законопроєкту до другого читання.

10 квітня народні обранці почали розгляд правок, яких налічувалось понад 4000. Розгляд тривав до ночі. До кінця розгляду у залі залишилось близько 30 депутатів.

Серед ключових норм нового закону:

 • Прибрали норму про демобілізацію військовослужбовців через 36 місяців (3 роки) служби. Це питання обіцяють вирішити окремим законом, на розробку якого знадобиться близько 8 місяців, за словами МО.
 • Військовозобов‘язані мають самі звернутись до військкоматів для оновлення даних.
 • Чоловіки від 18 до 60 років зобов‘язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
 • Також військовозобов‘язані повинні мати і носити при собі військово-облікові документи та надавати їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
 • Без військово-облікових документів українці за кордоном не зможуть отримати консульські послуги (оформити паспорт зокрема).
 • Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування зобов‘язані сприяти мобілізації.
 • Реєстрація електронного кабінету військовозобов‘язаного є добровільною.
 • Скасована відстрочка для аспірантів на контракті, і студентів, які здобувають наступну освіту, що не вища за попередню.
 • Запроваджено “базову військову підготовку” замість строкової служби. БВП почнеться з 1 вересня 2025 року.
 • ТЦК через суд зможе позбавляти водійських прав тих, хто ухиляється від мобілізації. Також збільшено штрафи за це порушення.
 • ТЦК може звертатись до поліції для затримання особи. Якщо затримання неможливо, ТЦК надсилатиме громадянину рекомендований лист з вимогою з’явитись до військкомату. Такий лист вважається врученим, навіть якщо людина його фактично не отримала. Строк на прибуття до ТЦК – 10 календарних днів. Надалі ТЦК має право звернутись до суду з вимогою позбавити особу водійських прав.
 • Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в органах прокуратури чи поліції.

30 січня Кабінет Міністрів України, як суб’єкт законодавчої ініціативи, зареєстрував у Верховній Раді України проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.

27 березня у Міністерстві оборони назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл.

8 квітня у Сухопутних військах закликали військовозобов’язаних знайти в собі мужність та стати до лав ЗСУ. Цей заклик обґрунтовується необхідністю в людях, адже навіть за наявності достатнього озброєння армія не може існувати без військових.

У Генеральному штабі повідомили оперативну інформацію станом на 19.00 26 травня щодо російського вторгнення. Зауважили, що армія РФ докладає максимум зусиль, щоб прорвати українську оборону.

26 травня 2014 року відбулася спроба захоплення терміналів Донецького аеропорту групами російських спецпризначенців, найманців та проросійських бойовиків.

Російські сили відступили з невизначених позицій поблизу Липців на Харківщині та продовжували атакувати біля Вовчанська.

Сьогодні, 25 травня, російські загарбники атакували будівельний гіпермаркет в Харкові, внаслідок чого спалахнула пожежа на площі 15 000 квадратних метрів.

В п’ятницю, 24 травня, США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на суму 275 мільйонів доларів.