Без зарплати та пенсії: чому важкопоранений військовий залишився без грошового забезпечення
Джерело: “Суспільне”
З березня 2023 року тяжкопоранений командир зенітно-ракетного комплексу Віталій Шумей не отримує заробітної плати і досі не має статусу особи з інвалідністю. Нині юристи мусили взяти під супровід родину оборонця задля впорядкування їх фінансових питань.
25 серпня 2022 року під час бою на Донеччині молодший сержант Віталій Шумей отримав мінно-вибухову травму та численні переломи черепа. Чоловік переніс кілька операцій, лікувався у Дніпрі, Києві та Чернігові.
З березня 2023 року оборонець у супроводі батька поїхав реанімобілем до університетського госпіталю Інституту Гуттманна (Institut Guttmann) в Іспанії. Це найбільший у Європі центр нейрореабілітації. Восени родина повернулася в Україну. Усі витрати з лікування та реабілітації Віталія взяв на себе ФК “Шахтар”.
До нашого від’їзду в Іспанію у березні 2023 року Віталік отримував військову зарплату, бойові, премії, усі потрібні виплати. Потім ми поїхали за кордон: лікування було стаціонарним, направлення нам дала ВЛК. І от після нашого від’їзду всі виплати припинилися. У підрозділі мені пояснили: ви за кордоном, зарплата не передбачена. Тож поки не приїдемо, її не буде. У листопаді ми повернулися в Україну, розпочалася реабілітація на Львівщині. Я одразу доповів про це в підрозділ. Замполіт сказав, що я маю щотижня відправляти в частину довідку про перебування в закладі. Я роблю це кожної середи. Але сину досі нічого не нараховують… В Іспанії з нами поруч лікувався молодий солдатик, так йому зарплата йшла. А чого у нас так, – я не знаю. Це має такий вигляд, наче ми в різних державах живемо. Розбиратися з усім цим я не маю часу, адже постійно перебуваю біля сина, – розповів батько військового Сергі1 Шумей.
Також захисник досі не пройшов МСЕК, щоб отримати статус інвалідності. Висновок ВЛК видали у Чернігові ще в лютому 2023 року. Згідно з ним, травма вважається тяжкою та пов’язана з захистом Батьківщини. Комісія визнала Віталія непридатним до військової служби й вказала, що він має потребу у супроводі.
У ВЛК Сергію Шумею сказали, що цей документ буде актуальним щонайменше два роки. 5 липня брат Віталія відправив довідку в частину, однак, йому повідомили, що вона не дійсна.
Коли ми повернулися з-за кордону і почали розбиратися з цим, мені сказали везти Віталіка знову на ВЛК. А як це зробити? До Львова тут 200 км. Крім того, реабілітацію перервати не можна, бо весь прогрес піде шкереберть. Ми щодня по п’ять годин робимо різні вправи, процедури. Віталік уже потроху говорить, посміхається… Це зараз наше перебування тут оплачено, дякую за це “Шахтарю”. А що далі буде, – не знаю. За свою пенсію я навіть підгузків не накуплюся. Я дуже люблю Україну. Віталік воював в АТО, у 2022-му знову пішов захищати. Мій другий син теж у війську… Але для держави ми, виходить, наче не потрібні. Я дивлюся в блакитні очі мого сина, і серце кров’ю обливається, – зазначив Сергій Шумей.
Своєю чергою, адвокатка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна розповіла, що військовому, який отримав поранення (контузію, травму, каліцтво) під час захисту Батьківщини, мають виплачувати грошове забезпечення та додаткову винагороду. Це триватиме, поки захисник перебуває саме на стаціонарному лікуванні в Україні чи за кордоном. Також ці виплати зберігаються під час відпустки для реабілітації, якщо поранення тяжке. Умовою для збереження виплат є висновок ВЛК. А підставою для їх нарахування – наказ командира військової частини.
Водночас чому механізм не спрацював у випадку Віталія, юристи не можуть пояснити.
Треба розуміти, чи відправляла родина медичні документи, де вказано, що лікування за кордоном було саме стаціонарним. Якщо так, то тоді не спрацювала військова частина. У будь-якому разі за наявності цих документів зарплату та додаткові виплати чоловіку мають сплатити. В іншому випадку родина може звертатися до суду щодо стягнення невиплаченого грошового забезпечення, – пояснила Сімакіна.
Коли поранений перебуває в госпіталі в Україні, заклад має самостійно передавати інформацію про нього до військової частини. Якщо ж його направили лікуватися за кордон, то треба відправити до військової частини рапорт та документи, що підтверджують стаціонарне лікування.
Схожим є алгоритм дій для військових, які перебувають у відпустці для реабілітації. Таку відпустку так само надає військово-лікарська комісія.
Так само зараз не зрозуміло, чому військова частина не прийняла висновок центральної військово-лікарської комісії та на його підставі не виключила Віталія Шумея зі своїх списків. Адже висновок ВЛК під час воєнного стану дійсний впродовж 12 місяців.
Наразі ГО “Юридична сотня” взяла під супровід родину Шумей задля впорядкування їх фінансових питань, звільнення Віталія зі служби та надання йому статусу інвалідності.
- Міністерство оборони України спростило проходження військово-лікарської комісії для військових. Відтепер їм не потрібно носити пакет документів – їх можна надіслати в електронному форматі.
- Електронна черга на військово-лікарську комісію вже доступна у військових поліклініках для всіх українських військовослужбовців.
- Кабінет міністрів України ухвалив рішення про впровадження електронного документообігу під час та після проходження військово-лікарської комісії.
- Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини завершив перевірку усіх військово-лікарських комісій України. У результаті, виявили і підтвердили низку проблем, що стосуються дотримання прав людини.
У 2024 році Україна досягла рекордних показників у галузях агропромислового комплексу. Зокрема, експорт цукру на рівні близько 700 тис тонн. Це стане найбільшим показником, починаючи з 2000 року.
В тимчасово окупованому Донецьку так званий “суд ДНР” виніс вирок дев’ятьом військовослужбовцям ЗСУ.
Питання про зниження мобілізаційного віку в Україні до 18 років порушувалося на зустрічах посадовців Європейського союзу з українською делегацією.
Командир бригади Нацгвардії “Азов” підполковник Денис Прокопенко, відомий за позивним “Редис”, взяв участь у зйомках відео для благодійного фонду Олександра Усика. У відеоролику він надягає боксерські рукавички, які належать українському чемпіону, а згодом залишає на них свій автограф.
Віктор Орбан годину спілкувався з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним у середу, 11 грудня.