BILD: МАГАТЕ роками надавало підтримку іранським дослідникам у галузі ядерної енергетики

Джерело: BILD

МАГАТЕ, ймовірно, надавало підтримку іранським дослідникам у галузі ядерної енергетики. BILD am SONNTAG стверджує, що про це свідчать конфіденційні файли за ядерною програмою Ірану, які має у розпорядженні видання.

Міжнародне агентство з атомної енергії, яке входить до системи ООН, минулого тижня оголосило, що Іран розширив свою ядерну програму. Проте, є підстави вважати, що саме МАГАТЕ роками надавало підтримку іранським дослідникам та відправляло їх на навчання до Росії. Крім того, агентство навіть надавало фінансову підтримку у цій галузі.

Як свідчать документи, представники агентства ООН зустрічалися з Джавадом Карімі-Сабетом у Відні на початку 2022 року. Карімі-Сабет перебуває у списку санкцій США з 2020 року і вважається одним з натхненників розробки іранської атомної бомби. Так, згідно з внутрішнім електронним листуванням, МАГАТЕ заплатило Карімі за участь у зустрічі. Через неможливість банківського переказу на тлі санкцій,  вченому, ймовірно, виплатили кошти готівкою.

У 2018 році американці вийшли з ядерної угоди з Іраном і посилили режим санкцій проти Тегерана. У результаті угода розсипалася, Іран перестав дотримуватися правил і обмежив зовнішній контроль. Згідно з документами, згодом МАГАТЕ запустило програми фінансування іранської ядерної науки. Наприкінці 2019 року агентство сформулювало мету проєкту “IRA2018001” у консультації з іранцями: “Діяльність спрямують на підвищення кваліфікації та знань науковців і поліпшення апаратної та програмної інфраструктури, що сприятиме поліпшенню роботи та використання дослідницьких реакторів”.

Дослідницькі реактори вважаються потенційним джерелом плутонію. А для створення ядерної бомби потрібен або збагачений на 90% уран або плутоній.

За інформацією BILD, МАГАТЕ також фінансувало численні програми навчання вчених із Тегерана в РФ: деякі експерти іноді тижнями перебували там “під крилом” російського “Росатому”.

Дані видання підтверджують підозри президента України Володимира Зеленського: невдовзі після російського вторгнення він заявив про існування альянсу Росії та Ірану. За його словами, режим мулл отримав від Москви “підтримку іранської ядерної програми” в обмін на постачання безпілотників.

Своєю чергою, представник МАГАТЕ підтвердив факт навчання в Росії: “Програма технічного співробітництва МАГАТЕ підтримує держави-члени у розвитку та управлінні ядерними знаннями”. Організація мала подбати про те, щоб іранці не отримали жодних знань про ядерну зброю під час навчання.

Зауважимо, 28 грудня Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.

У заяві союзники не згадали про будь-які наслідки, з якими може зіштовхнутися Іран у зв’язку зі своїми діями, але закликали скасувати рішення та заявили, що залишаються “відданими дипломатичному вирішенню” суперечки щодо ядерної програми Тегерана.

Згідно зі звітом Міжнародного агентства з атомної енергії, Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб.

Двоє людей у ​​різний час за останні вісім місяців намагалися вбити засновника технологічних компаній SpaceX та Tesla Ілона Маска.

В Україні 15 липня температура повітря місцями досягатиме +43 градуси. Завтра очікується, що в західних областях України можливі дощі та грози, в той час, як решта країни залишатиметься сухою.

Речниця міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова відреагувала на замах на експрезидента США Дональда Трампа, заявивши, що США буцімто розпалюють ненависть до політичних опонентів.

В Україні не буде автоматично накладатися штраф на тих, хто не оновить свої військово-облікові дані до 16 липня, розповів директор Департаменту кадрової політики Міноборони України Марк Андрусяк.

Принцеса Уельська вдруге з’явиться на публіці після оголошення діагнозу щодо раку. Зокрема, Кейт Міддлтон відвідає фінал Вімблдону в неділю, 14 липня.