Bloomberg: Лідери ЄС спробують обійти вето Угорщини на військові витрати і допомогу Україні

Джерело: Bloomberg

Лідери країн ЄС, які зберуться на екстрений саміт 6 березня для обговорення збільшення оборонних витрат та допомоги Україні, намагатимуться обійти вето Угорщини, що виступає проти цих ініціатив.

За словами офіційних осіб, ЄС уже вживає заходів для обходу позиції Будапешта, оскільки прагне зберегти підтримку України у боротьбі з російською агресією та посилити європейську оборонну промисловість. Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен заявила, що розробляються плани щодо створення партнерства між країнами, яке може обійти будь-яку внутрішню опозицію.

Кілька ініціатив, оголошених цього тижня президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, не потребують підтримки всіх держав-членів. Серед них — нові позики на суму 150 млрд євро та надання державам-членам більшого фінансового простору для витрат на оборону.

Але чиновники та дипломати зазначають, що масштаби проблеми, з якою стикається Європа, вимагають більш радикальних заходів, і обговорення зосередиться на більш масштабному пакеті. Одним із можливих варіантів є залучення ще сотень мільярдів через спільний борг, проти якого Віктор Орбан виступає з того часу, як погодився на такий крок під час пандемії COVID. Для цього необхідне одноголосне рішення.

Пошук шляхів розв’язання проблеми Орбана “набуває для ЄС екзистенційного значення”, – сказала Катажина Писарська, голова Варшавської конференції з питань безпеки. “Те, що я очікую в найближчі тижні, – це спроби обійти Угорщину за допомогою більш активної співпраці та схем типу коаліції за бажанням”.

Поспіх з виділенням коштів почався після того, як президент США Дональд Трамп зупинив допомогу Україні цього тижня, що змусило країни Європи терміново переглянути бюджети, зокрема Німеччину, пише видання.

Орбан, який проти надання Україні зброї та гарантій безпеки для стримування Росії, став єдиним лідером ЄС, що повністю підтримав нову адміністрацію США. Угорщина була єдиною європейською країною, яка голосувала разом зі США проти резолюції ООН, що засуджує Росію за вторгнення в Україну.

Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.

Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.

Очільник Кремля Володимир Путін оголосив так зване “великоднє перемир’я” і пообіцяв, що російські окупанти тимчасово припинять всі бойові дії.

На кордоні з Молдовою прикордонники викрили ще один випадок фіктивного шлюбу для незаконного виїзду за кордон.