Блюзнірство за ґратами жарту: Олег Гороховський, OnlyFans та подвійні стандарти

Засновник Monobank Олег Гороховський у своєму Telegram-калані ОГо! в контексті сплати податків моделями OnlyFans дозволив собі масний жарт про “заднє число”, підкресливши його смайлом, який підморгує – аби в читачів точно не лишилося запитань щодо етичної сторони його допису.
Моделі OnlyFans сьогодні опинилися у центрі скандалу, проте цього разу не у дискурсі про шкоду сексуальної експлуатації жінок або новин про їхні кримінальні переслідування. Цього разу скандал торкнувся нової податкової політики імені Гетманцева. Таке от правове лицемірство з боку держави: ви ніяк не захищені, до вас в будь-який момент можуть ввалитися правоохоронці з обшуками, проте – ви повинні сплачувати податки. Шкода, що замість обговорень вищеперелічених проблем, дехто зумів у цій ситуації видавити з себе лише жартик “нижче пояса”.
Держава під кінець року вже встигла руками голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева запровадити податки “заднім числом”, ігноруючи Конституцію, Податковий кодекс і правову етику. Жарти ж Олега Гороховського є демонстрації ігнорування суспільної етики та відповідальності публічної особи. Його саркастичні коментарі про жінок, які працюють на OnlyFans, та “заднє число” не лише свідчать про відсутність такту, а й про сліпоту до очевидного факту: і дівчина, яка продає фото, і Гороховський, який забезпечує платіжну інфраструктуру, роблять одне й те ж – надають послуги. Та от подвійні стандарти не дозволяють йому усвідомити, що це зачіпає і його самого.
Особливо показово, що у своїх мізогінних жартах Гороховський ігнорує існування чоловіків на платформі OnlyFans, які мають не менший попит, ніж жінки. Але, схоже, його сексуалізований “гумор” про “заднє число” чоловіків чомусь не торкається. Можливо, це просто стереотипи, які він не сам підтримує, а й транслює публічно.
Публічність і відповідальність: де межа?
Як людина, що має чверть мільйона підписників у соцмережах, Гороховський далеко не просто банкір. Його дописи – це частина піару Monobank, і разом із цим він став лідером думок для молоді. Але чи є місце подібним жартам у публічній площині? Чи усвідомлює Гороховський, що його слова формують суспільні норми? Навряд чи.
Галина Репецька, гендерна експертка, чітко пояснює, до чого призводять такі висловлювання: “Жарт Олега Гороховського на перший погляд може здатися безневинним, але він торкається порноіндустрії, яка пов’язана з експлуатацією, примусом і небезпекою для жінок. Замість того, аби ініціювати дискусію про захист прав жінок у цій сфері, пан Гороховський опускається до жартів “нижче пояса”. Масні жарти — це нижній рівень піраміди насильства. Вони здаються “невинними”, але закріплюють стереотипи, які знецінюють жінок, і створюють ґрунт для дискримінації: від принижень до виправдання насильства. Коли лідер думок публічно жартує таким чином, це стає сигналом для інших, що подібна поведінка прийнятна. Вплив потребує відповідальності — і тут її, на жаль, бракує“.
Гендерно упереджені висловлювання мають далекосяжні наслідки. Вони формують атмосферу, де жінки почуваються менш цінними. Наприклад, модель на OnlyFans стикається зі стигмою “дівчини легкої поведінки”, що ускладнює її кар’єру навіть за межами платформи. Чоловіки теж мають свою частку суспільного осуду, але порівняно з вироком “пропаща” це виглядає майже невинно.
Гороховський, як публічна особа, мав би замислитись, чи варто жартувати “нижче пояса”, адже такі жарти не лише шкодять його репутації, але й впливають на молодь, яка сприймає його слова як норму.
Так хто має відповідати за слова? Гумор завжди відображає цінності людини, а публічна риторика – це відповідальність. Масні жарти від лідерів думок, таких як Олег Гороховський, не лише підривають довіру до них, а й зміцнюють стереотипи, які перешкоджають прогресу суспільства.
Наступного разу, коли хтось спробує виправдати подібний “гумор” його невинністю, варто замислитись: чи це справді невинно, якщо наслідки таких слів зачіпають права та гідність інших?
30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.
Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.
Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.
Європейський Союз досяг нової торговельної угоди з Україною, котра замінить спеціальний режим безмитної торгівлі, запроваджений після повномасштабного вторгнення Росії.
Міноборони ініціювало внесення змін до законодавства, що передбачають 12-місячну відстрочку від мобілізації для добровольців, котрі відслужили за “Контрактом 18–24”. Уряд схвалив відповідний законопроєкт на засіданні у п’ятницю.