Болгарія відмовилась продавати Україні реактори для добудови Хмельницької АЕС
Джерело: болгарська служба Forbes
Віцепрем’єр-міністр Болгарії Атанас Зафіров заявив, що уряд країни вирішив не продавати Україні 2 реактори радянського виробництва, які планували використати для добудови Хмельницької АЕС.
За його словами, рішення підтримали всі партнери в уряді. Таке рішення віцепрем’єр пояснив тим, що Болгарія повинна розвивати атомну енергетику, особливо з огляду на зростання цін на електроенергію в усьому світі.
Раніше народний депутат Андрій Жупанин повідомляв, що болгарська сторона запропонувала переглянути ціну поставки реакторів.
“Я так розумію, що угода вже на якомусь етапі, але вони не спішать її підписувати. І одна з причин начебто полягає в тому, що болгари сіли і подумали: а давайте, може, ціну переглянемо”, — сказав Жупанин.
Нагадаємо, 13 березня президент Володимир Зеленський підписав закон №4231-ІХ про закупівлю у Болгарії ядерних реакторів радянського виробництва для блоків №3,4 Хмельницької АЕС (законопроєкт №11392).
11 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт про закупівлю двох ядерних реакторів радянського виробництва у Болгарії для Хмельницької атомної електростанції.
Документ передбачає придбання обладнання для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
Влада дала старт “Великому атомному крадівництву” і витрата 1 млрд $ на російський реактор, – написав тоді нардеп Ярослав Железняк.
Документ, котрий спершу стосувався спрощення умов ведення господарської діяльності, був суттєво змінений під час підготовки до другого читання. Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, очолюваний нардепом від “Слуги народу” Андрієм Герусом, запропонував нову редакцію документа. Вона фактично повторює раніше відхилений парламентом законопроєкт про закупівлю ядерних реакторів.
Водночас Железняк заявив, що НАБУ відкрило справу щодо розтрати 430 млн грн на будівництві нових атомних блоків. За його словами, група нардепів декілька місяців збирала факти, як кошти спрямовували на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.
І наші енергетичні корупціонери забули, що Парламент не давав такого права. Що прямо суперечить закону. Всі ці факти та дані зібрані і передані до НАБУ. Там достатньо. Тому, бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання, — написав Железняк .
Після чого Зеленський привітав ухвалення закону про придбання обладнання для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС. І додав, що критикам цього рішення “невигідна дешева енергія в Україні”.
- НАЕК “Енергоатом” через свою філію “ВП “Атомпроектінжиніринг” замовив роботи з оцінки вартості будівництва енергоблоків Хмельницької атомної електростанції за майже 28 мільйонів гривень.
- Міністерство енергетики України назвало брехнею слова народного депутата Ярослава Железняка. До цього Железняк звинуватив Міненерго в тому, що “Енергоатом” планує будувати енергоблоки Хмельницької АЕС коштами українців, тобто шляхом підвищення тарифів населенню.
- Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.
- Три українські атомні станції уклали угоди на зведення захисних споруд. Попри те, що Хмельницька — це найменша АЕС в Україні (має в експлуатації 2 енергоблоки), витрати на її захист сягнуть 1,7 мільярда гривень. Це найбільша сума серед усіх станцій.
- У “Прозорро” оприлюднили тендери “Енергоатома” на понад 450 млн грн для підготовки до будівництва на ХАЕС. Для влаштування будівельного містечка закупили конструкції на 100 млн грн: 60 споруд на 42,78 млн грн та 40 житлових будинків із меблями на 57,63 млн грн.
Російська служба “Радіо Свобода” з 15 квітня зупинила мовлення в середньохвильовому діапазоні 1386 кГц. У медіа не уточнили тривалість зупинення трансляції.
Європейський Союз попередив президента Сербії Александара Вучича, що його участь у параді 9 травня в Москві може поставити хрест на євроінтеграційних прагненнях країни.
15 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону “Про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)”.
Попри заявлену мету скоротити торговельний дефіцит США, президент Дональд Трамп фактично знищує одну з найбільш конкурентоспроможних експортних галузей країни — вищу освіту.
15 квітня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проект закону щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.