Зеленський підписав закон про закупівлю ядерних реакторів у Болгарії для ХАЕС
Джерело: картка законопроєкту
13 березня президент Володимир Зеленський підписав закон №4231-ІХ про закупівлю у Болгарії ядерних реакторів радянського виробництва для блоків №3,4 Хмельницької АЕС (законопроєкт №11392).
У пояснювальній записці мовиться що документ розроблено з метою суттєвого спрощення умов ведення господарської діяльності у частині приєднання замовників до електричних, газових, теплових мереж та мереж централізованого водопостачання, істотне зменшення витрат часу замовників на приєднання, усунення бар’єрів в процедурі приєднання до інженерних мереж, започаткування процесу створення загальнонаціональної геодезичної інформаційно-технічної системи з доступною інформацією про всі інженерні мережі, створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг, забезпечення захисту прав замовників послуг з приєднання щодо отримання цих послуг належної якості в стислі терміни за обґрунтованою вартістю.
11 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт про закупівлю двох ядерних реакторів радянського виробництва у Болгарії для Хмельницької атомної електростанції.
Документ передбачає придбання обладнання для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
Влада дала старт “Великому атомному крадівництву” і витрата 1 млрд $ на російський реактор, – написав тоді нардеп Ярослав Железняк.
Документ, котрий спершу стосувався спрощення умов ведення господарської діяльності, був суттєво змінений під час підготовки до другого читання. Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, очолюваний нардепом від “Слуги народу” Андрієм Герусом, запропонував нову редакцію документа. Вона фактично повторює раніше відхилений парламентом законопроєкт про закупівлю ядерних реакторів.
Водночас Железняк заявив, що НАБУ відкрило справу щодо розтрати 430 млн грн на будівництві нових атомних блоків. За його словами, група нардепів декілька місяців збирала факти, як кошти спрямовували на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.
І наші енергетичні корупціонери забули, що Парламент не давав такого права. Що прямо суперечить закону. Всі ці факти та дані зібрані і передані до НАБУ. Там достатньо. Тому, бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання, — написав Железняк .
Після чого Зеленський привітав ухвалення закону про придбання обладнання для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС. І додав, що критикам цього рішення “невигідна дешева енергія в Україні”.
- НАЕК “Енергоатом” через свою філію “ВП “Атомпроектінжиніринг” замовив роботи з оцінки вартості будівництва енергоблоків Хмельницької атомної електростанції за майже 28 мільйонів гривень.
- Міністерство енергетики України назвало брехнею слова народного депутата Ярослава Железняка. До цього Железняк звинуватив Міненерго в тому, що “Енергоатом” планує будувати енергоблоки Хмельницької АЕС коштами українців, тобто шляхом підвищення тарифів населенню.
- Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.
- Три українські атомні станції уклали угоди на зведення захисних споруд. Попри те, що Хмельницька — це найменша АЕС в Україні (має в експлуатації 2 енергоблоки), витрати на її захист сягнуть 1,7 мільярда гривень. Це найбільша сума серед усіх станцій.
- У “Прозорро” оприлюднили тендери “Енергоатома” на понад 450 млн грн для підготовки до будівництва на ХАЕС. Для влаштування будівельного містечка закупили конструкції на 100 млн грн: 60 споруд на 42,78 млн грн та 40 житлових будинків із меблями на 57,63 млн грн.
25 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль зауважив, що наразі уряд продовжує реформу МСЕК, тоді як усі залучені міністерства та відомства злагоджено співпрацюють і реалізують поставлені завдання.
Російські війська 25 березня обстріляли Куртівку Донецької області. Внаслідок ймовірного удару ФАБом загинули 36-річна жінка зі своєю 3-річною дитиною.
У РФ опублікували офіційний список російських та українських об’єктів, котрі не можна обстрілювати впродовж 30-денного перемир’я відповідно до домовленостей, досягнутих у Саудівській Аравії.
Сили оборони ліквідували на війні російського спортсмена-паралімпійця Олександра Работницького, срібного призера Паралімпійських ігор 2020 року в Токіо. Окупант пішов на фронт добровольцем.
Заступник начальника ГУР МО України генерал-майор Вадим Скібіцький розповів, що РФ розробила прогноз воєнних конфліктів до 2045 року, в якому передбачила 15 можливих сценаріїв. Війну проти України Кремль планує завершити до 2026 року, оскільки затяжна боротьба завадить йому конкурувати зі США та Китаєм.