Британці розробили пристрій для відстеження шершнів із Азії, які нищать місцевих бджіл

Джерело: The Guardian

Учені з Ексетерського університету створили систему VespAI на основі штучного інтелекту, яка “заманює” шершнів і визначає, чи є комахи хижими видами з Азії, щоб потім відстежити і нейтралізувати їх, оскільки ці тварини стали загрозою існуванню британських медоносних бджіл.

За словами науковців, один азійський шершень здатен вистежити і з’їсти до 50 медоносних бджіл на день.

Зазначається, що пристрій “заманює” шершнів на тканину, просочену привабливим для них кормом, і коли датчики руху фіксують підліт комахи, камера робить знімки, щоб визначити, чи є вона саме азійським шершнем.

Далі. якщо характеристики збігаються, пристрій надсилає сигнал тривоги оператору. Як правило, після виявлення безпечного джерела їжі шершні повертаються до нього, і завдяки цьому команда дослідників може відстежити його повернення в гніздо.

“Наша мета полягала в розробці економічно ефективного та універсального пристрою, щоб ним могли користуватися всі – від урядів до окремих бджолярів”, – пояснив Томас О’Ші-Уеллер, співробітник Інституту навколишнього середовища та сталого розвитку в університетському містечку Пенрін у Корнуоллі.

Учені розповіли, що в деяких частинах Європи для виявлення шершнів використовуються пастки, але вони вбивають безліч місцевих комах і практично не впливають на чисельність азіатських шершнів.Тим часом VespAI здатен відстежувати живих шершнів до гнізда, що підвищує шанси на нейтралізацію.

Систему протестували на острові Джерсі, де спостерігається велика навала азійських шершнів.

Цього року команда розпочне розгортання додаткових прототипів у співпраці з урядом Великої Британії, Національним відділом бджіл, Британською асоціацією бджолярів та компанією Vita Bee Health.

За даними синоптиків, у понеділок, 27 травня, в низці областей України дощитиме.

26 травня президент Володимир Зеленський звернувся до глави США Джо Байдена та китайського лідера Сі Цзіньпіна з закликом взяти участь у Глобальному саміті миру.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що європейські банки, працюючи у Росії, постають перед зростаючими ризиками. Нині США розглядають можливість посилення вторинних санкцій щодо банків, викритих у сприянні операціям у межах військових зусиль Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22.30 26 травня щодо російського вторгнення. Від початку доби на фронті відбулося 95 бойових зіткнень.

Президент Володимир Зеленський зустрінеться з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом у Мадриді 27 травня. Сторони мають намір підписати угоду щодо гарантій безпеки для України. Текст документа погодили 7 травня.