Cаудівська Аравія, зайнявши нейтральну позицію, хоче стати посередником між РФ та Україною

Джерело: DW

Ер-Ріяд декларує нейтральну позицію у збройних протистояннях та використовує розширені дипломатичні можливості, аби покращити свій міжнародний імідж у сфері дотримання прав людини. Тому Саудівська Аравія охоче виступає посередником не лише щодо війни РФ проти України, а й на Близькому Сході, констатують аналітики.

Саудівська Аравія не підписала підсумкове комюніке саміту миру у Швейцарії, водночас країна намагається бути посередником в різноманітних збройних конфліктах.

Уже під час саміту міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд висловив критику щодо його формату, пояснивши, що процес “вимагає участі Росії”.

На думку Себастіана Зонса, експерта з боннського Центру прикладних досліджень та партнерства зі Сходом, саудівці надають великого значення тому, щоб не займати нічий бік у протистояннях і не належати до жодного з протиборчих таборів.

Натомість країна робить ставку на свою стратегічну автономію і намагається підтримувати контакти з усіма світовими гравцями, щоб тим самим набути дипломатичної ваги, – пояснює Зонс.

Експерт припускає, що Саудівська Аравія все ще зацікавлена у виконанні посередницької ролі. Росія хоч і не є провідним партнером для саудівців, однак Ер-Ріяд мусить домовлятися з Москвою в межах Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК+).

На цьому тлі я був би дуже здивований, якби Саудівська Аравія підписала декларацію, що називає Росію головним винуватцем війни, – на думку експерта, Королівство бачить себе в ефективній посередницькій позиції на основі свого нейтралітету.

Тоді як Чинція Б’янко з Європейської ради з міжнародних відносин не вважає, що очікування Зеленського від Ер-Ріяда пов’язані з прямим посередництвом між Україною та Росією.

Мабуть, він розраховує, що Саудівська Аравія вплине на країни глобального Півдня, такі як держави-члени БРІКС. Вони були досить обережні і нерішучі, коли мовилося про підтримку України.

Державний секретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі з міністром закордонних справ КНР Ван Ї обговорив підтримку Китаєм оборонної промисловості Росії, зазначивши, що китайські розмови про мир в Україні не відповідають реальним діям. 

Протягом дня, 27 вересня, армія РФ здійснила 41 обстріл прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 95 вибухів. 

Китай і Бразилія в п’ятницю, 27 вересня, продовжили зусилля щодо свого плану припинення війни Росії в Україні, попри те, що Президент України Володимир Зеленський відхилив цю ініціативу як таку, що відповідає інтересам РФ.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 27 вересня, на даний час по всій лінії фронту відбулося 170 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському та Курахівському напрямках. Також ворог активний на Куп’янському, Лиманському та Времівському напрямках.

З тимчасово окупованих територій вдалось повернути дев’ять дітей та 20-річного хлопця з братом.