Cаудівська Аравія, зайнявши нейтральну позицію, хоче стати посередником між РФ та Україною

Джерело: DW

Ер-Ріяд декларує нейтральну позицію у збройних протистояннях та використовує розширені дипломатичні можливості, аби покращити свій міжнародний імідж у сфері дотримання прав людини. Тому Саудівська Аравія охоче виступає посередником не лише щодо війни РФ проти України, а й на Близькому Сході, констатують аналітики.

Саудівська Аравія не підписала підсумкове комюніке саміту миру у Швейцарії, водночас країна намагається бути посередником в різноманітних збройних конфліктах.

Уже під час саміту міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд висловив критику щодо його формату, пояснивши, що процес “вимагає участі Росії”.

На думку Себастіана Зонса, експерта з боннського Центру прикладних досліджень та партнерства зі Сходом, саудівці надають великого значення тому, щоб не займати нічий бік у протистояннях і не належати до жодного з протиборчих таборів.

Натомість країна робить ставку на свою стратегічну автономію і намагається підтримувати контакти з усіма світовими гравцями, щоб тим самим набути дипломатичної ваги, – пояснює Зонс.

Експерт припускає, що Саудівська Аравія все ще зацікавлена у виконанні посередницької ролі. Росія хоч і не є провідним партнером для саудівців, однак Ер-Ріяд мусить домовлятися з Москвою в межах Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК+).

На цьому тлі я був би дуже здивований, якби Саудівська Аравія підписала декларацію, що називає Росію головним винуватцем війни, – на думку експерта, Королівство бачить себе в ефективній посередницькій позиції на основі свого нейтралітету.

Тоді як Чинція Б’янко з Європейської ради з міжнародних відносин не вважає, що очікування Зеленського від Ер-Ріяда пов’язані з прямим посередництвом між Україною та Росією.

Мабуть, він розраховує, що Саудівська Аравія вплине на країни глобального Півдня, такі як держави-члени БРІКС. Вони були досить обережні і нерішучі, коли мовилося про підтримку України.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.