Через політику Трампа США стоїть на межі наукової катастрофи – Нобелівський лауреат Торн
Джерело: Куншт
Нобелівський лауреат зі США Кіп Торн розкритикував підхід президента Штатів Дональда Трампа до фінансування науки.
Торн — американський фізик-теоретик, що працює в галузях астрофізики та теорії гравітації, лауреат Нобелівської премії з фізики 2017 року, науковий консультант і співпродюсер фільмів “Інтерстеллар”, “Тенет” та “Опенгеймер”.
Фізик розповів, що для багатьох наукових проривів, як-от квантові обчислення і штучний інтелект, потрібно мати значне фінансування фундаментальної науки, доки цими винаходами не зацікавиться приватна індустрія (а це зазвичай займає близько 30 років).
“І в США наразі це знищує Дональд Трамп. Я впевнений, що ті технології, які лише починають розробляти у США, не зможуть розвинутися. Тому, як на мене, Європа — Україна, Німеччина, Франція — повинна взяти на себе ініціативу та серйозно зміцнити дослідження у фундаментальній науці. Адже в Америці ми стоїмо на межі наукової катастрофи через Трампа”, – вважає вчений.
За його словами, приватне фінансування справді може відігравати ключову роль, особливо коли є труднощі з державною підтримкою — але лише в межах досліджень невеликих масштабів.
“Коли йдеться про проєкти того рівня, які зараз урізаються адміністрацією Трампа, — тоді вже немає жодної надії, що приватне фінансування зможе це покрити. Воно може допомогти частково, але аж ніяк не повністю”, – каже Кіп Торн.
Він вважає, що нині немає достатньо великих і ефективних міжнародних колаборацій, які могли б допомогти американським науковцям подолати виклики, які сьогодні перед ними стоять. Нобелівський лауреат переконаний, що вченим у США доведеться самотужки пройти через скорочення фінансувань та “зробити все можливе, щоб Трамп і його прихильники втратили владу протягом наступних двох-чотирьох років”.
“А тим часом нам дійсно доведеться покладатися на так званий демократичний світ — щоб він взяв на себе значно більшу відповідальність. Україна та демократичні країни Європейського Союзу мають впоратися з Путіним, який становить величезну загрозу для всієї Європи. А якщо Трамп залишиться при владі, не думаю, що від Америки буде багато допомоги, хоч би як шкода мені було це говорити”.
Торн нагадав, що кілька тижнів тому президент Франції Емманюель Макрон запросив науковців приїхати працювати до Франції або Європи.
“Це має відбуватися паралельно з нашою боротьбою у США — зокрема, у контексті наступних виборів, які, як ми сподіваємося, призведуть до втрати влади Трампом і його групою MAGA”, – вважає вчений.
- Адміністрація президента США Дональда Трампа оголосила про плани розірвати всі чинні контракти між федеральним урядом та Гарвардським університетом, загальна вартість яких становить близько 100 млн доларів.
- Тоді як адміністрація президента США Дональда Трампа проводить політику щодо скорочення фінансування наукових досліджень, низка країн, включаючи Канаду, Францію та Німеччину, активно залучає американських вчених, пропонуючи їм вигідні умови для роботи та життя.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.